3. června  2012 v 19:15  rubrika: Zprávy

Hugo Meisl aneb vynález moderního fotbalu

Hugo Meisl aneb Vynález moderního fotbalu (A. a W. Hafer) - Foto: Nakladatelství Lesnická práce

Hugo Meisl aneb Vynález moderního fotbalu (A. a W. Hafer)Foto: Nakladatelství Lesnická práce

Na knižních pultech se objevila zajímavá kniha, poněkud netradičně propojující židovské a sportovní téma. Jmenuje se „Hugo Meisl aneb vynález moderního fotbalu“ a přináší biografii jedné z nejvýznamnějších osobností světové kopané. Přestože Hugo Meisl pochází z malé židovské komunity v Malešově na Kutnohorsku, v Čechách se o něm ví jen málo.

Hugo Meisl je tvůrcem moderní fotbalové techniky a taktiky, který se výrazně angažoval i na poli fotbalové diplomacie. Od roku 1912 až do své smrti v roce 1937 byl kapitánem Rakouského fotbalového svazu. Právě tak dlouho působil jako jeho mezinárodní tajemník a posledních deset let života i jako generální tajemník.  

Kniha "Hugo Meisl aneb Vynález moderního fotbalu" - Foto:  Rakouské kulturní fórum

Kniha "Hugo Meisl aneb Vynález moderního fotbalu"Foto:  Rakouské kulturní fórum

Od roku 1907 zastupoval Rakouský fotbalový svaz v Mezinárodní fotbalové federaci. Se jménem Hugo Meisla je nerozlučně spjat vzestup rakouského fotbalu v třicátých letech minulého století, zejména vznik rakouského „zázračného týmu“, ve své době nejsilnějšího národního mužstva kontinentu.  

Hugo Meisl měl ovšem podíl i na zavedení fotbalového profesionalismu ve střední Evropě roku 1924, stál u zrodu první mezinárodní klubové soutěže Mitropa-Cup v roce 1927 a ve stejném roce i evropského mistrovství národních mužstev nazvaného International Cup. Bez Hugo Meisla by se konečně neobešla ani reforma Mezinárodní fotbalové federace v roce 1926 a založení fotbalového mistrovství otevřeného amatérům i profesionálům.  

Prezentace knihy "Hugo Meisl aneb Vynález moderního fotbalu" v Rakouském kulturním fóru v Praze - Foto:  Rakouské kulturní fórum

Prezentace knihy "Hugo Meisl aneb Vynález moderního fotbalu" v Rakouském kulturním fóru v PrazeFoto:  Rakouské kulturní fórum

Při tom všem Hugo Meisl neskrýval svůj vztah k židovství – bylo to v době, kdy antisemitismus patřil k dobrému tónu většiny obyvatel Vídně. Když se v Německu dostali k moci nacisté, pocítil to nejprve bratr Hugo Meisla, Willy, jeden z nejvýznamnějších sportovních novinářů v Berlíně. Před diskriminací a šikanou se mu podařilo uprchnout do Anglie a i Hugo Meisl věděl, jaký osud by ho čekal v případě obsazení Rakouska Německem. Zemřel však ještě před anšlusem a dle svého přání byl za hojné účasti veřejnosti pohřben dle židovského ritu. Vídeň si připomněla muže, který Rakousko proslavil.  

Knihu „Hugo Meisl aneb vynález moderního fotbalu“ napsali jeho vnuci, němečtí historici Andreas a Wolfgang Haferovi. Opírali se přitom o dlouholeté a důkladné studium pramenů a archivních materiálů. Dávají čtenáři nahlédnout do života Hugo Meisla nejen jako energického trenéra a diplomata, ale také jako člověka, který musel čelit nepřátelství kvůli svému židovskému původu. Do češtiny knihu převedla dr. Dagmar Lieblová. 

Autor:  Marek Lauermann

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace