Izraelský filozof Saul Smilansky je předním odborníkem na problém svobody vůle

11. červen 2017

Ve světě filozofie se proslavil knihami Svoboda vůle a iluze a 10 morálních paradoxů. Významný izraelský filozof profesor Saul Smilansky z univerzity v Haifě nedávno navštívil Českou republiku.

Profesor Saul Smilansky je mezi filozofy považován za předního odborníka na problém svobody vůle – což je jedna z klíčových filozofických otázek, která zkoumá, jestli je člověk skutečně svobodný, či zda je jeho rozhodování determinováno vnějšími okolnostmi. Fenomén svobody vůle úzce souvisí s morálkou a právem, protože připustíme-li, že člověk není svobodný ve svých činech, může být za ně trestán? Saul Smilansky si podobné otázky začal klást velmi záhy:

„Dostala se mi do rukou kniha, která uváděla do filozofických témat, jako je Bůh, nebo není? Je morálka objektivní? Jsme, nebo nejsme svobodní? Mně bylo tehdy asi 15 a půl roku a do filozofie jsem se zamiloval. Když se na to dívám zpětně, tak uznávám, že to zas tak skvělá kniha nebyla, ale pro mě byla v tu dobu zásadní a navíc přišla ve správný čas.“

Zajímalo mě, proč si tehdy začínající filozof vybral zrovna téma svobody vůle.

„Byl to pro mě překvapivý vzrušující problém s mnoha souvislostmi, dotýkající se smyslu života nebo respektu k sobě a ostatním. V určitém smyslu jde o sporné téma a já jsem byl přesně v tom věku, kdy mě to přitahovalo. Byl to způsob, jak sdělovat věci tak trochu zneklidňující a překvapující.“

Prof. Saul Smilansky na přednášce v CERGE-EI

Jak se brzy ukázalo, ne všichni z jeho okolí byli filozofií a otázkou svobody vůle tak nadšeni jako on:

„Například moje milovaná teta, mámina sestra – když se mě jednou zeptala, na čem pracuji a já jí to řekl, tak mi odmítla dát večeři! Proč? No protože to, čím jsem se zabýval, bylo značně rozrušující. Jsme, nebo nejsme svobodní? Je všechno předurčené? Když děláme dobré věci, zasloužíme si pochvalu, nebo si ji nezasloužíme? Je to prostě kontroverzní problém.“

Na rozdíl od tety kolegové z oboru myšlenkám Saula Smilanského naslouchají a pečlivě studují jeho argumenty, zejména v zemích, kde má filozofování nepřerušenou tradici. Izraelští filozofové v tomto směru mají na co navazovat:

„Filozofie je v Izraeli respektovaný obor, i když neříkám, že patří k těm nejpopulárnějším. Máme filozofy různých škol a tradic, řekl bych, že je u nás filozofie celkem silná.“

Říká prof. Saul Smilansky. Do Prahy ho pozvali badatelé z Ústavu státu a práva Akademie věd s cílem rozproudit filozofickou a právní diskusi o svobodě vůle, jejím vztahu k morálce a odpovědnosti v České republice. I 27 let po pádu režimu to jsou totiž témata u nás stále spíše opomíjená. Příznačné je, že žádná ze Smilanského knih zatím nevyšla česky, výjimkou se brzy stane 10 morálních paradoxů, na jejichž překladu v současnosti pracuje filozof David Černý.

autor: Leona Matušková
Spustit audio