26. února  2010 v 01:46  rubrika: Zprávy

Kaddáfí údajně vyzval k džihádu proti Švýcarsku

Muammar Kaddáfí - Foto:  heute

Muammar KaddáfíFoto:  heute

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí údajně vyzval během vystoupení ve městě Benghází ke svaté válce proti Švýcarsku. Zřejmě tím reagoval na nedávné referendum, ve kterém se Švýcaři vyslovili pro zákaz výstavby minaretů v alpské zemi. Podle Kaddáfího tím Švýcarsko ničí svatostánky islámu a muslim, spolupracující s ním, je proto odpadlík.

Libyjsko-švýcarské vztahy se výrazně zhoršily po předloňském zatčení Kaddáfího syna v jednom ze švýcarských hotelů, kde napadl hotelový personál. Nedávno Tripolis přestal vydávat víza občanům zemí schengenského prostoru, kam patří i Švýcarsko. Džihád je povinnost muslima bránit a šířit islámskou víru, pod kterou spadá i svatá válka. 

Kaddáfí dále vyzval muslimy na celém světě, aby bojkotovali švýcarské výrobky a odmítali švýcarská letadla a lodě na svých letištích a přístavech. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na oficiální libyjské zdroje. Vztahy obou států jsou napjaté od roku 2008. 

Autor:  Jan Prokeš  (jpr), Marek Matlovič
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas