26. února  2010 v 21:15  rubrika: Zprávy

Kaddáfí vyzval ke svaté válce proti Švýcarsku, OSN výzvu odsoudila

Muammar Kaddáfí - Foto:  heute

Muammar KaddáfíFoto:  heute

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí vyzval k džihádu (svaté islámské válce) proti Švýcarsku. Na oslavě narození proroka Mohameda měl údajně uvést, že tato "nevěřící země ničí mešity". Proti prohlášením Kaddáfího se důrazně ohradil vysoký představitel OSN v Ženevě Sergej Ordžonikidze. Podle něj jsou ze strany hlavy státu v mezinárodních vztazích nepřípustná.

Kaddáfí vyzval také muslimy na celém světě, aby bojkotovali švýcarské výrobky a odmítali švýcarská letadla na svých letištích a lodě v přístavech. 

Pozorovatelé upozorňují, že nejde o první podobný nápad Kaddafího. Loni například na Valném shromáždění OSN žádal o rozpuštění švýcarské konfederace. Z Tripolisu také přišla nejtvrdší reakce na výsledek referenda o zákazu stavby minaretů ve Švýcarsku. 

 

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí prý vyzval k džihádu proti Švýcarsku. Ve studiu je komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Vložit na svůj web

"Důvodem Kaddáfího údajných výroků je téměř dvouletá roztržka se Švýcarskem, do které se už Libyi podařilo zatáhnout další evropské země. A to jen proto, že jsou stejně jako Švýcarsko součástí schengenského prostoru a občanům těchto zemí nechce Libye vydávat víza," uvedl na Rádiu Česko komentátor Radiožurnálu Milan Slezák. 

Komentátor také přiblížil osobnost Muammara Kaddáfího. Připomněl, že Kaddáfí se u moci drží už 41 let a tvrdí, že je potomkem proroka Mohameda, na jehož oslavě narozenin také údajně pronesl zmíněné výroky. 

"Není ani přesně znám věk Kaddáfího. Sám tvrdí, že se narodil v beduínském stanu a mléko mu dávala bílá velbloudice. Je o něm také známo, že když jede někam na návštěvu, bere si jako rukojmí své politické soupeře a také to, že ho všude provází tělesná stráž složená výhradně z žen. Takže ty výroky zapadají do kontextu jeho bizarní osobnosti," uvedl. 

 

Představitel OSN Sergej Ordžonikidze se důrazně ohradil proti výzvě Muammara Kaddáfího. V Ozvěnách dne byl komentátor Rž Milan Slezák.

Vložit na svůj web

Švýcarsko Kaddáfího výroky bezprostředně nekomentovalo. Proti prohlášením libyjského vůdce se ale důrazně ohradil vysoký představitel OSN v Ženevě Sergej Ordžonikidze. "Takováto prohlášení ze strany hlavy státu jsou v mezinárodních vztazích nepřípustná," prohlásil. 

Švýcarsko je měkký terč 

Volba na Švýcarsko, jako protivníka, vůči kterému je potřeba se vymezovat, padla podle komentátora proto, že je to malá země, kterou si může dovolit provokovat. 

"Švýcarsko je pro plukovníka Kaddáfího poměrně měkký terč. Pro něj není žádný problém stáhnout peníze ze švýcarských bank, které mu přechovávaly 5 miliard amerických dolarů, a převést je jinam, kde budou Libyii velice vděční a možná poskytnou ještě lepší podmínky než Švýcarsko," přiblížil. 

Nic podle komentátora neznamená ani to, že se připravil o zisky zastavením prodeje ropy do Švýcarska. "Je totiž mnoho zájemců, kteří po ropě dravě skočí. Kdyby to nebyla Evropa, tak to bude určitě Čína." 

Podle Slezáka také spousta států netrpělivě čekala, aby mohla investovat do obnovy těžebních zařízení. "Domnívám se, že to také je důvodem vypočitatelnějšího chování Kaddáfího v posledních letech. Těžební zařízení byla kvůli mezinárodním sankcím v posledních letech v tak hrůzném stavu, že Kaddáfí potřeboval zahraniční investici," řekl na Rádiu Česko komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák. 

Autor:  Václav Sochor  (vso), Katarína Brezovská  (kbr)
Pořad: Svět o jedné  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas