16. prosince  2011 v 14:43  rubrika: Zprávy

Katoličtí kněží zneužili v Nizozemsku tisíce dětí

Katolická církev čelí v Nizozemsku skandálu se zneužíváním dětí. (ilustrační foto) - Foto: Pavel Novák

Katolická církev čelí v Nizozemsku skandálu se zneužíváním dětí. (ilustrační foto)Foto: Pavel Novák

Nizozemští katoličtí kněží sexuálně zneužili za posledních více než šedesát let desítky tisíc dětí. Uvádí to komise, kterou sestavila samotná katolická církev. Výbor přezkoumával případy od roku 1945.

Podle vyšetřovací zprávy se podařily identifikovat stovky kněží nebo mnichů, kteří se na dětech sexuálního zneužívání dopouštěli. Sto padesát z osmi set podezřelých ze zneužívání je podle vyšetřovací komise stále naživu. Není jasné, kolik z nich ještě působí v katolické církvi. 

Předseda komise a bývalý šéf křesťanskodemokratické strany Win Deetman uvedl, že se praktikoval zákaz „praní špinavého prádla na veřejnosti“. Neudělalo se nic, aby se skandálu zabránilo. Nikdo s obětmi nejednal, ani se nepokusil je odškodnit. 

Tvrzení, že církevní činitelé o ničem nevěděli, je podle Deetmana neudržitelné. Biskupové a nadřízení duchovní neudělali nic, aby chování kněží a mnichů zabránili a ochránili děti. 

Už v listopadu, kdy se závěrečná zpráva o zvěrstvech páchaných katolickými duchovními připravovala, schválili biskupové vyplacení odškodného stovkám obětí. Podle odhadů serveru Dutch News by katolickou církev v Nizozemsku mohla aféra přijít až na pět milionů eur.
 

Autor:  Pavel Novák  (pan), Igor Maňour  (ima)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas