Kde je v Praze-Libni židovský hřbitov?

4. prosinec 2016

Kde je synagoga, měl by být nablízku i židovský hřbitov. Platí to i o pražské Libni. Ovšem kdo chtěl v minulosti historický hřbitov najít, musel vynaložit nemalé úsilí. Podaří se vnést tento prostor duchovna znovu do povědomí veřejnosti?

Kdo v minulých dnech přicházel od Libeňského mostu v Praze směrem ke stanici metra Palmovka, mohl si všimnout nové informační tabule na zelené louce nedaleko tramvajových kolejí. Cedule upozorňuje, že na těchto místech se kdysi rozkládal židovský hřbitov v Libni. O revitalizaci hřbitova se už několik let snaží iniciativa Libeňský most nebourat, nerozšiřovat. Ta původně chtěla nechat most zapsat jako kulturní památku, popisuje Adam Scheinherr.

„Zjistil jsem, že v roce 1965 byl hřbitov zasypaný. Všechny ostatky a náhrobky tam byly zachovány. Dnes se na místě bývalého hřbitova nalézá pouze vrstva zeminy a louka. A vůbec nikdo o něm vlastně neví.“

V průběhu dvacátého století se historické události podepsaly na osudech libeňského židovského hřbitova v krátké době dvakrát za sebou.

„Nacistická moc se postarala o to, že do Libně se po 2. světové válce vrátila pouze desetina jejích obyvatel. Komunistická moc pokračovala v ničení židovských památek. Jednou z takových akcí bylo zasypání starého židovského hřbitova v Libni.“

Hřbitov leží pouze z dvaceti procent pod mostem, ale jeho významná část leží mimo most. Navíc v místech, která slouží jako cesta do nedalekého nákupního centra, o čemž donedávna téměř nikdo z procházejících nevěděl.

„Pořádali jsme přednášku v libeňské synagoze, kde vystoupil i pan architekt Jaroslav Zima. Ten uvedl, že důstojnost místa můžeme obnovit tím, že obnovíme hřbitovní zeď, ta je zčásti zachovaná a ukrytá. Hřbitov byl do kopce, zeď koukala ven a kouká dodnes. Mohli bychom ji třeba opravit a dokončit ji a obehnat ji okolo celého hřbitova. Vyhrabání náhrobků by muselo být provedeno archeologickým způsobem a mohlo by vést do milionových částek.“

V podobné situaci jako libeňský hřbitov byl před časem židovský hřbitov v Hustopečích na Moravě.

„Tam nebyly zachovány náhrobky, ale hřbitov byl také jen obehnán novou zdí a uvnitř vybudován památník. Slouží to jako odpočinkové místo pro místní občany.“

autor: sch
Spustit audio