7. prosince  2014 v 22:05  rubrika: Zprávy

Křesťané mizí z Blízkého východu

Papež František se v Turecku zastal blízkovýchodních křesťanů - Foto:  ČTK/AP, Markus Schreiber

Papež František se v Turecku zastal blízkovýchodních křesťanůFoto:  ČTK/AP, Markus Schreiber

Důležitou součást nedávné návštěvy papeže Františka v Turecku tvořila i snaha upozornit na utrpení křesťanů na Blízkém východě. V posledních několika letech tam patří k nejpronásledovanějším skupinám.

Papež František je hlavou jedné a čtvrt miliardy katolíků a ekumenický patriarcha Bartoloměj I. je nejvyšším představitelem 300 milionů pravoslavných křesťanů. Při Františkově víkendové návštěvě Turecka spolu důrazně odsoudili pronásledování blízkovýchodních křesťanů, kteří jsou vyháněni z domovů, nuceni přestupovat k islámu a vražděni. František na to upozorňuje častěji než jeho předchůdci.  

„Nemůžeme se smířit s tím, že by na Blízkém východě nežili křesťané, kteří zde hlásají jméno Kristovo už 2000 let,“ řekl papež v třetí muslimské zemi, kterou navštívil.  

Blízký východ je kolébkou křesťanství a kdysi zde žily velké komunity věřících. Po arabském jaru, které na ně mělo zvlášť ničivý dopad, dnes zůstávají už jen dvě větší křesťanská společenství – v Egyptě a Libanonu. Pouze libanonští křesťané žijí v relativním klidu, i když jejich podíl klesl z 84 % obyvatel před 90 lety na méně než polovinu. Přes osm milionů egyptských koptů si však za vlády islamistů prožilo svoje a nejméně 200 000 jich ze země odešlo.  

Pronásledování v Egyptě za nového režimu polevilo, ale jinde spíše sílí. V Sýrii žilo před občanskou válkou přes dva miliony křesťanů a dnes jich podle odhadů zbývá sotva 150 000 – většinou podporují prezidenta Bašára Asada a džihádisté i další povstalci se jim za to mstí.  

V Iráku jich za Saddáma Husajna žil v relativním bezpečí asi milion. Po jeho pádu se v důsledku vyhánění a vraždění jejich počet snížil o 70 % a v některých městech, která obsadil Islámský stát, dnes už nežije ani jediný křesťan.  

Diskriminováni jsou i na Západním břehu Jordánu pod vládou palestinské samosprávy a v pásmu Gazy, kde násilnostem salafistů nebrání vládnoucí Hamás. V Betlémě, rodišti Ježíšově, kdysi tvořili 90 % obyvatel, a dnes je jich sotva 10 %.  

V Turecku ještě před sto lety představovali 20 % obyvatelstva, ale dnes je jich stokrát méně, ačkoli tam neprobíhá žádný vojenský konflikt. A Saúdská Arábie dodnes křesťanství vůbec nepovoluje.  

Ještě před třemi lety se odhadovalo, že tehdejších 12 milionů blízkovýchodních křesťanů klesne do roku 2020 na polovinu. Vzhledem k nečekanému rozsahu a brutalitě současného násilí však bude realita mnohem chmurnější. 

Pořad: Doteky víry  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 22:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas