Má v dnešní době smysl studovat teologickou fakultu?

14. leden 2017

Pokud uvažujete o studiu na vysoké škole, máte nejvyšší čas začít vyplňovat přihlášku. U velkého množství škol je nutné odevzdat přihlášky do konce února. Patří k nim všechny tři teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Fakulta v Českých Budějovicích má uzávěrku na konci března a olomoucká fakulta na konci dubna.

Proč dnes studovat teologii? Má to nějaký smysl, užitek a uplatnění? Na to jsem se zeptala dvou teologů. Prvním z nich je Jaroslav Brož.

Jaroslav Brož: „Takový praktický důvod pro společnost je kultivování společenského prostoru z hlediska idejí, jazyka, ale i toho, co je pro teologii podstatné, to znamená vůbec ten hlavní, základní a nejvyšší smysl člověka.“

A Petr Sláma k tomu dodává:

Přednáška na Katolické teologické fakultě

Petr Sláma: „Ta teologie člověka naučí pracovat s texty a pracovat s lidmi.“

Oba zmínění teologové vyučují na Univerzitě Karlově v Praze. Jaroslav Brož je proděkanem pro studium na Katolické teologické fakultě, kde jsou kromě studijního programu Teologie i jiné obory.

Jaroslav Brož: „Otevíráme také kombinované studium aplikované etiky, která má hodně blízko k teologii, ale současně – už to bude 14 let, kdy u nás mohou zájemci studovat Dějiny křesťanského umění a vedle toho o něco mladší obor Dějiny evropské kultury.“

Doc. Jaroslav Brož při přednášce na Katolické teologické fakultě

Uplatnění absolventů denního studia teologie je následující:

Jaroslav Brož: „Všichni, kteří se chtějí stát duchovními, kněžími v katolické církvi, tak ti najdou uplatnění. Ostatní studenti či studentky částečně v institucích církevních, ale pochopitelně místa jsou také omezena. Takže mohou využít i znalosti, které získají v oblasti starodávné historie nebo historie církve vůbec, starobylých jazyků, jako je latina, řečtina, hebrejština a pokud budou tyto obory potom dál rozvíjet, tak mohou nalézt uplatnění třeba jako odborní redaktoři, pracovníci ve sdělovacích prostředcích nebo v nějakých jiných kulturních anebo i vzdělávacích a sociálních oblastech.“

Na fakultě je zhruba 850 studentů.

Jaroslav Brož: „Obor denního studia teologie je asi nejméně početný – ročníky jsou tak mezi deseti až dvaceti studenty. V semináři, tedy v instituci, která je volně přidružena k fakultě a kde pobývají a formují se právě jen zájemci o kněžství z pěti českých diecézí, tzn. Praha a okolní diecéze, tak těch je v současné době 21. Tedy z toho plyne, že víc studentů máme na oborech neteologických.“

Přednáška na Katolické teologické fakultě

Katolickou teologii lze v Česku studovat i na dalších dvou univerzitách.

Jaroslav Brož: „Tři moravské diecéze většinou posílají své kandidáty na teologickou fakultu Univerzity Palackého do Olomouce. Vedle toho působí také u nás nejmladší teologická fakulta na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Ty studijní programy tam jsou zaměřeny víc na uplatnění laických pracovníků.“

Fakulta také nabízí možnost studia v zahraničí, například v rámci programu Erasmus. Pro kandidáty kněžství má i jiné nabídky.

Přednáška na Katolické teologické fakultě

Jaroslav Brož: „Tradiční už je možnost pro některé studenty pobývat tak většinou tři roky studia v Římě na Lateránské papežské univerzitě.“

Už několik let pořádá Katolická teologická fakulta den otevřených dveří. Ten nejbližší bude ve středu 18. ledna od 14 hodin. Co se týče univerzitního studia evangelické teologie, existuje u nás pouze Evangelická teologická fakulta. Kdo patří k jejím frekventantům, vysvětluje docent Petr Sláma:

Petr Sláma: „V první řadě teologii studují lidé, kteří se připravují na to, aby fungovali v nějaké církvi jako farářky (u evangelíků), nebo faráři. To by ale takovou teologickou fakultu, zejména protestantskou, u nás asi neuživilo.“

Imatrikulace studentů Evangelické teologické fakulty

A tak je možné na této fakultě studovat také pastorační a sociální práci.

Petr Sláma: „Bakalářský program pastorační a sociální práce nabízí kvalifikaci sociálního pracovníka s širokou možností uplatnění se v sociálních službách, a ten magisterský stupeň pomáhá tuto ještě rozšířit právě o jisté teologické a filosofické zdůvodnění, proč se angažovat při pomoci lidem, jaké kulturní problémy to může nést třeba v případě práce s uprchlíky nebo v cizině na nějaké misi a co je dobré k tomu znát.“

Kromě toho fakulta nabízí obor Teologie křesťanských tradic.

Petr Sláma: „Tady je profil absolventa kriticky myslící, samostatně fungující církevní laik. Tedy je to studijní obor, který předpokládá už to, že člověk už má vystudovaný nebo studuje nějaký jiný obor, kterým se patrně bude živit, a k tomu získává solidní vysokoškolské vzdělání k tomu, aby dospěle a kriticky ve své církvi působil.“

Knihovna Evangelické teologické fakulty

Evangelická teologická fakulta má zhruba šest stovek studentů.

Petr Sláma: „Ta polovina, která míří na fary, má před sebou velmi pestrou a zajímavou kariéru, protože v povolání faráře je podle mého soudu velmi zajímavé, dobrodružné, tvůrčí s velice malými mantinely a limity a považuji to za nedoceněnou profesi v České republice. Ale ti, kteří se pro toto povolání nerozhodnou, mají také před sebou velmi bohatou škálu možností. Když myslím na některé své kolegy nebo žáky, tak je naleznete třeba v rozhlase nebo v televizi, jiní pracují jako redaktoři, mnozí působí v sociálních službách.“

Na Evangelické teologické fakultě bude den otevřených dveří v pondělí 16. ledna od 14 do 18 hodin.

Spustit audio