Milovat dobro a odporovat zlu

27. únor 2011

"Milovat dobro a odporovat zlu" - to je název výstavy, která je věnována poválečnému pražskému arcibiskupovi a politickému vězni Josefu kardinálu Beranovi. Ještě do konce února je instalována v Poslanecké sněmovně a potom bude putovat po českých diecézích. Záštitu nad výstavou převzala předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Ta, když hovořila o kardinálu Beranovi, hojně skloňovala slova "inspirace" a "přesah". Myšleno přesah za hranice jedné církve, za hranice jednoho lidského osudu - a inspirace pro všechny lidi, věřící i nevěřící. Neboť kardinál Beran je rozhodně jednou z nejvýraznějších osobností naší novodobé historie.

Miroslava Němcová: „Určitě toto jsou klíčová slova... Kdybychom chtěli charakterizovat pana kardinála Berana nějak velmi úzce, jak to byla úžasně silná osobnost, a těch aspektů v jeho životě bychom mohli zmínit daleko víc... tak bych řekla, že toto jsou dvě klíčová slova. Ta inspirace dnes, tím, že stojíme na půdě Poslanecké sněmovny, pro nás teď, v tuhle chvíli strašně silným slovem a důležitým odkazem. Protože já osobně vidím tu inspiraci pro sebe, že on, přestože byl podroben nesmírným zkouškám: koncentrační tábor, čtrnáctiletá internace..., neztratil nic ze své víry. Nevím, kdo si umí představit čtrnáct let bez jakéhokoliv kontaktu s vnějším světem, kdy neví, kudy se ten svět ubírá, a on na své důvěře v dobro a ve schopnosti člověka nakonec to dobro prosadit, on na té víře nic neztratil! Přestože byl dennodenně konfrontován s tím, že pravděpodobně vítězí zlo, a že tedy ta jeho touha po dobru a schopnostech člověka nebude vyslyšena možná ani za jeho života - on nepřestal věřit. To je podle mě ta inspirace, kterou bychom se měli my všichni řídit.“

Fakt, že výstava o kardinálu Beranovi se koná v Parlamentu, tedy přímo na horké politické půdě, velice ocenili i představitelé katolické církve. Je to mnohem víc, než by se na první pohled mohlo zdát, podotýká pražský arcibiskup Dominik Duka.

Logo

Dominik Duka: „Víte, kdybych měl jaksi moc radit ve Vatikánu, tak bych řekl, že to je větší zázrak, než uzdravení z nějaké nemoci... Ale vážně - mohu říci jenom tolik, že: trvalo to dvacet let, ale myslím, že je to obrovské znamení, nejen pro nás jako pro církev, ale že je to i jistá naděje pro naši zemi, pro náš národ. Protože ty hodnoty, o které kardinál Beran ve svém životě usiloval, za které trpěl a za které odešel do exilu, se vrací na půdu Parlamentu a kéž by tyto hodnoty v rámci hlasování, která zde probíhají, vždycky vyhrály...“

Ano, těžko se dá odolat úvaze nad tím, jak bude asi výstava o tak zásadovém člověku s těžkým osudem působit na poslance?

Miroslava Němcová: „Neumím to takhle odhadnout. Ale to není prostor, kolem kterého projdete jenom tak bez povšimnutí... Ať už tam jdou lidé, kteří nevěří, že to byla tak zlomová osobnost v historii našich dějin, tak si myslím, že poté, pokud vůbec budou schopni si přečíst tu knihu atd., tak to pro ně, pro ně osobně, může velmi mnoho znamenat. Takže v tomto ohledu já jsem docela optimista, skoro bych řekla, že tak dvě třetiny budou velmi intenzivně zasaženy touto výstavou.“

Logo

Autorkou monografie o Josefu Beranovi je Stanislava Vodičková z Ústavu pro studium totalitních režimů , která je zároveň kurátorkou putovní výstavy. Kniha nese název "Uzavírám vás do svého srdce".

autor: ehů
Spustit audio