Na festivalu Jeden svět jsou i filmy s duchovní tematikou, třeba o jeptiškách-feministkách

5. březen 2016

123 dokumentárních filmů letos uvede festival Jeden svět, který v pondělí začne v Praze, kde potrvá 10 dní. Poté se přesune do třiceti tří českých měst a také do Bruselu. Zaměří se na dvě hlavní témata, která pálí současnou Evropu – na problém migrace a na dění na Ukrajině. A najdeme na něm i zajímavé filmy s náboženskou tematikou.

Hlavním tématem 18. ročníku festivalu Jeden svět je Hledání domova, jak vysvětluje dramaturgyně programu Eva Rybková.

„A my jsme se díky tomu tématu chtěli podívat na tematiku migrace a uprchlictví z pohledu obou stran – to znamená z pohledu lidí, kteří musí utéct z domova kvůli válce nebo kvůli jiným věcem, a z pohledu lidí, kteří ten domov mají a ty uprchlíky by měli přijímat.“

Hledání domova je zároveň hlavní tematickou kategorií festivalu.

„Je v ní 11 filmů, které jsou zaměřeny na problematiku uprchlictví a migrace a sledují tu cestu dnešních uprchlíků od té plavby přes Středozemní moře až po ten finiš v některých západních zemích, jako je Německo nebo Švédsko.“

Ani na letošním Jednom světě nebudou chybět filmy s tematikou náboženství. Jedním z nich je americký dokument Milosrdné radikálky.

Z dokumentárního filmu Milosrdné radikálky

„Milosrdné radikálky je film, který Vás dojme k slzám, ale budete se při něm i smát, protože ty hrdinky jsou to katolické řádové sestry ve Spojených státech, které svoji víru proměnily v aktivní boj za prolomení ideologických hranic, za rovnoprávnost žen i mužů v katolické církvi. Ale do toho svého aktivismu a boje vnáší hodně radosti i humoru, takže si myslím, že je to hodně pozitivní snímek o víře. Sice v tom překladu titulu máme slovo radikálky, ale jsou to liberálky a katolické feministky, takže bojují za právo žen stát se kněžkami, nosit kněžské roucho.“

Film Téměř svatý se odehrává na Ukrajině v Doněcké oblasti. Jeho hrdina má se svou ženou tři děti a dalších dvaatřicet adoptovali.

Z dokumentárního filmu Téměř svatý

„Ten snímek natočili američtí filmaři. Toho hlavního hrdinu, pastora Genadije, sledují více než 10 let. Původní název toho filmu byl Krokodýl Genadij, což je postavička z ruského kresleného seriálu. Ten vypráví o krokodýlovi, který je superhrdinou a všem pomůže, všechno vyřeší a je to oblíbená postavička toho našeho hrdiny, který se také cítí takovým superhrdinou a snaží se napravit to, co nedělají státní a sociální instituce na Ukrajině, a to pomoci alkoholikům, narkomanům, bezdomovcům. Snaží se o to, dostat tyto lidi z ulice a dát jim nový život. A on má celou dobu takový pocit neohroženosti, až ho zlomí jedna jediná věc, a to je válka.“

Jeden svět se dotkne i tématu radikalizace evropských muslimů. Dokument Můj džihád se odehrává v belgické čtvrti, odkud velká část muslimských mladíků odešla bojovat do Sýrie.

Z dokumentárního filmu Můj džihád

„Ten film půjde i do škol, budeme ho promítat i v rámci promítání pro starší děti, pro mladé lidi. Film se snaží odpovědět na otázky, proč se tolik mladých Belgičanů radikalizuje, a ukazuje, jak proti tomu trendu bojují přímo členové muslimské komunity v Belgii. A ten film je také příběhem jednoho duchovního vůdce, imáma Sulyamana, který ukazuje svojí práci a poukazuje na to, že klíčem a řešením této problematiky je vzdělání a pozitivní komunikace s mladými lidmi. A tento člověk přijede do Prahy a bude Vám moct o tom povědět sám.“

Film Mezi věřícími nás zavede do Pákistánu.

Z dokumentárního filmu Mezi věřícími

„To je film, ve kterém se filmaři dostali neuvěřitelně blízko těm hlavním postavám dokumentu a hlavně se dostali do těsné blízkosti jednoho hlavního centra radikálního islámu v Pákistánu – do Červené mešity. Točili takový až krvavý boj mezi extrémistickými muslimy a sekulárními pákistánskými vůdci, a je to boj o kontrolu nad vzděláváním dětí a mladých lidí. Takovým středobodem toho filmu je rozhovor s fanatickým duchovním a vůdcem Červené mešity Azízem, takže je to velmi poutavý film o boji mezi radikálním náboženstvím a sekulárním státem.“

Festival Jeden svět vloni navštívilo přes 120 tisíc diváků.

Spustit audio