Na festivalu Khamoro vystoupí romská křesťanská skupina Tekameli

28. květen 2016

Zítra večer začne v Praze Khamoro – největší festival romské kultury na světě! Letos dosáhne své plnoletosti, protože se koná již po osmnácté! V jeho hudební části vystoupí i zajímavá skupina Tekameli, která v katalánštině a v jazyce kalo zpívá i o náboženství.

Od francouzských vesniček, přes přední evropské scény až po Operu v Sydney – tam všude a mnohde jinde vystupovala romská skupina Tekameli. A v rámci festivalu Khamoro si její hudbu můžete od čtvrtka do soboty užít také v Praze. V jejím repertoáru je i řada křesťanských písní, jak říká tisková mluvčí festivalu Khamoro Soňa Kalejová:

„Tekameli sdílí evangelickou víru a už jejich otcové hráli v kostele a šířili Slovo Boží, což zapříčinilo to, že členové skupiny se rozhodli stát se hudebníky a ve svých písních Slovo Boží dále rozšiřují. Zpívají o lásce k životu, o lásce k Bohu a o lásce v rodině.“

Logo

Název kapely pochází z jazyka Kalo.

„Tekameli ve starobylém jazyce Romů ze Španělska znamená: Miluji Tě, mám Tě rád, chci Tě.“

A jak by takové vyznání lásky řekli Romové u nás?

Romská skupina Tekameli

„Kamav tut. Je to trošku odlišné, ale já si myslím, že bychom si určitě rozuměli.“

Festival Khamoro po celý příští týden nabídne řadu dalších zajímavých akcí.

„Festival Khamoro je takovým mostem vzájemného pochopení, respektu a poznávání kultury. Dělí se na hudební scénu a na doprovodný program. V hudební scéně letos vystoupí 13 skupin, z toho 10 zahraničních a 3 české. A v rámci doprovodného programu je toho hrozně moc. Třeba letos se uskuteční 3 výstavy, bude projekce filmu, divadlo, seminář na odborné téma a mezi nejoblíbenější rozhodně patří defilé účinkujících centrem Prahy, které se uskuteční v pátek 3. června.“

Jedna z výstav se zaměří na příběhy Romů, kteří se v minulosti dokázali v nejrůznějších podobách vzepřít diktaturám a bojovat proti útlaku.

„Vernisáž výstavy (Re)konceptualizace romského odboje se uskuteční v pátek 3. 6. v Goethe-Institutu. Je to výstava maďarské kurátorky, která ukazuje na základě romských příběhů, že se Romové dokázali v minulosti v nejrůznějších podobách se vzepřít diktatuře. Ty příklady jsou třeba z koncentračních táborů, kde ten výzkum ukazuje, jak se zachovali v různých situacích, kolikrát se jim podařilo utéct nebo se o něj snažili apod.“

Každoročně se v rámci Khamora koná odborný seminář. Letos se zaměří na romský aktivismus, který má za sebou více než padesát let vývoje, řadu osobností a mnoho dobrých výsledků. Jeho cíle představuje David Beňák z Úřadu vlády.

„Bude to půldenní seminář, který bude netradiční v tom, že bude chtít přiblížit to téma romské identity trochu z jiného úhlu pohledu a chtěli bychom tam prezentovat různé generace aktivistů a aktivních Romů, kdy každý ze svého úhlu pohledu řekne, co dělal, proč to dělal, co na tom vidí pozitivního a co negativního, jaké to má silné či slabé stránky. A cílem by mělo být ukázat, že ty formy jsou různé a že být aktivním Romem neznamená jenom stát na ulici s transparentem, nebo to dělat takzvaně profesionálně, vyjadřovat se k tomu tématu z pozice úředníka nebo politika. Ale že to může být relativně neviditelné, neslyšitelné v tom velkém mediálním světě, ale může to mít vysokou hodnotu a hluboký hlas pro ty lidi, kteří žijí kolem něj. A že to může být stejně velké. Chtěli bychom tu debatu otevřít trochu jiným způsobem a nementorovat v uvozovkách jenom o tom, že je strašně důležité být hrdý na to, že jsem Rom. Ne že by to nebylo důležité, samozřejmě důležité to je. Ale chceme, aby Romové pochopili, že je strašně důležité nebát se říct, že jsem Rom, pokud je s tou identitou konfrontovaný.“

Kdo se semináře zúčastní, vyjmenovává Martina Horváthová.

„Budeme mít i několik zahraničních účastníků, ale ten seminář je primárně zaměřen na Česko. Budou pozvání čeští romští aktivní lidé (nebudu říkat aktivisté, protože někteří mají s tímto pojmenováním problém), jsou to lidé, kteří pracují v neziskových organizacích nebo nějakým způsobem veřejně vystupují v rámci romského tématu. A navíc by se toho měli zúčastnit Romové, kteří jsou aktivní úplně na té lokální úrovni přímo v komunitách, což pro nás bude velmi zajímavé slyšet jejich postřehy a názory.“

Říká Martina Horváthová z organizace Slovo 21, která už po osmnácté pořádá festival romské kultury Khamoro.

Spustit audio