Národní pouť do Říma 2010

7. listopad 2010

Národní pouť do Říma se koná od úterý do čtvrtka příštího týdne, tedy mezi devátým a jedenáctým listopadem. Vyhlásili ji čeští a moravští biskupové jako poděkování papeži Benediktu XVI. za jeho pastorační návštěvu České republiky v roce 2009. Jaká budou hlavní zastavení na pouti - nám řekl kardinál Miloslav Vlk.

Miloslav Vlk: „První bude ve Velechrámu sv. Petra, kde bude mít mši arcibiskup Duka, potom u Santa Maria Maggiore, v druhém velkém chrámu, kde bude mít mši arcibiskup Graubner a já budu mít mši v Lateráně. Laterán je papežský chrám papeže jako biskupa římského. A potom závěr bude u Santa Croce in Gerusalemme, to je můj kostel, kde já jsem patronem jako kardinál. Tam bude pocta relikvii Kristova kříže, který císařovna Helena našla a tam je velká část uložena. Vezmeme ten kříž a vystavíme ho a bude tam takové uctění, jako se dělá na Velký pátek.“

Jak už řečeno, Národní pouť do Říma je poděkováním za papežovu návštěvu v minulém roce na sv. Václava v České republice. Je to nepsaný, ale hezký zvyk, podotýká kardinál Vlk . S tím souhlasí i olomoucký arcibiskup Jan Graubner a dodává: je to taky trochu inventura.

Jan Graubner: „Tak bývá taková tradice, že ta návštěva se dělá zhruba do roka, jistě stojí za to, když si také při takové příležitosti připomeneme všechno to, co nám papež řekl, co jsme prožili, co jsme se rozhodli dělat, jak to vypadá, čemu to prospělo... je to taková trošičku inventura- ta se dělává taky za rok v jiných zařízeních - takže stojí za to udělat takové zamyšlení a proto se asi ten rok drží... A druhá věc: určitě stojí za to papeži ukázat vděčnost, jestli on přišel, tak zase přijít za ním...“

Na papežovu návštěvu reagovali sekulární Češi velice vstřícně, neočekávaně vstřícně - vzpomínáte na tu zvláštní atmosféru, která kolem této návštěvy byla?

Jan Graubner: „Na jednu stranu to ukazuje, že to s námi není takové, jak se nám vtiskuje ten cejch... Já si obecně myslím, že na tom nejsme hůř než třeba Francouzi, kde se ovšem neříká, že by to byla ateistická společnost, protože tam je běžné, že se lidé k církvi hlásí, i když třeba nepraktikují nebo dokonce nebyli ve víře nijak vychovaní. A v mnoha dalších zemích je to tak. U nás je spíš jakési dědictví komunismu podle mého názoru, že ti, kteří nejsou opravdu věřící se spíš prohlašují za nevěřící, protože být u nás věřícím je riziko. Lidé se dívají na věřící skrz prsty, vidíme to u dětí, vidíme to u mládeže, ale já myslím, že se snad podaří, abychom se i v těchto věcech trošku vyrovnali okolním zemím.“

A ještě - co vzkazuje kardinál Miloslav Vlk poutníkům do Říma?

Miloslav Vlk: „Že je to opravdu krásný projev jejich víry a úcty - jak se říká - k hrobům svatých apoštolů. Je to výraz velmi konkrétní a ukázka, že jsou schopni oběti a že je k tomu vede jejich víra . Chtěl bych jim poděkovat za tento projev jejich víry...“

autor: ehů
Spustit audio