2. dubna  2008 v 15:43  rubrika: Zprávy

Návrh majetkového vyrovnání státu s církvemi uspěl ve vládě

Úřad vlády - Foto: Marián Vojtek

Úřad vládyFoto: Marián Vojtek

Vláda podpořila návrh zákona o vypořádání majetkových vztahů mezi státem a církvemi. Ten počítá s vrácením asi třetiny majetku, který komunistický režim zabavil církevním řádům. Zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun, která by se církvím vyplácela po dobu 60 let. Kvůli úrokům a inflaci se ale tato částka má vyšplhat až na 270 miliard.

Návrh zákona vychází z loňské dohody mezi zástupci 17 církví a vládní komisí. Ministr kultury Václav Jehlička (KDU-ČSL) si od jeho prosazení slibuje hlavně uklidnění společnosti, odblokování církevních pozemků v obcích; přínos by měl přinést i církvím a státu. 

"Státu to odbřemení do budoucna, protože stát by do budoucna platil závratné sumy, závratné miliardy. Církvím to prospěje, protože se budou po čase muset starat samy o sebe a nebudou nějakým způsobem omezovány ve své aktivitě, protože nyní musí mnohdy pasivně čekat na to, co dostanou od státu," řekl Jehlička. 

Předloha teď míří do sněmovny, poslanci se jí začnou zabývat ve druhé polovině dubna. Svůj nesouhlas s dohodou už předem avizovali někteří koaliční i opoziční zákonodárci. Výsledná suma, kterou by stát měl církvím zaplatit, se jim zdá příliš vysoká. Výhrady k ní má například místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová. Opoziční sociální demokraté pak chystají vlastní návrh tohoto zákona. 

Autor:  Věra Masopustová  (vma), Marika Táborská  (mta)
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas