Nositelka Nobelovy ceny a pražská rodačka Gerty Coriová by se dožila 110 let

14. srpen 2016

Asi všichni jsme se ve škole učili, že dva slavní nobelisté pocházeli z Prahy – a to otec polarografie Jaroslav Heyrovský a básník Jaroslav Seifert. Méně známé už je jméno jiné pražské rodačky: lékařky a biochemičky Gerty Coriové. Ta by se 15. srpna dožila 110 let. V roce 1947 dostala Nobelovu cenu za medicínu.

Jen málo žen o sobě mohlo před sto lety prohlásit, že jsou slavnými vědkyněmi. Pražská rodačka Gerty Coriová dosáhla ještě mnohem víc. Stala se vůbec první ženou, která získala Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. Podrobněji ji představuje Jiří Martínek z Historického ústavu Akademie věd České republiky.

„Gerty Theresa Coriová, rozená Ranitzová, se narodila 15. srpna 1896 v Praze v Petrské ulici, kde ji od nedávna připomíná pamětní deska. Je naší jedinou rodačkou, která dostala Nobelovu cenu za vědecký obor spolu s manželem Carlem Corim. Sama pocházela z významné pražské židovské rodiny. Otec byl úředníkem cukrovaru. Tragický osud měla její matka Marta, která zemřela v roce 1942 v koncentračním táboře v Terezíně.“

Cesta Gerty Coriové k Nobelově ceně byla spletitá.

„Jako žena a Židovka měla Gerty Coriová jistý problém vystudovat. Nicméně se jí podařilo dostat na pražskou lékařskou fakultu, kterou v roce 1920 po první světové válce úspěšně zakončila doktorátem. Na studiích se také seznámila se svým manželem Carlem Corim, také lékařem. Jeho rodina ji ale nepřijala, proto Carl a Gerta odešli do Vídně, kde se v roce 1920 vzali. A protože ani tam nemohli získat dostatečné pracovní uplatnění, přijali nabídku a v roce 1922 odešli do Spojených států a Nobelovu cenu získali už jako američtí občané. Vztahy s vlastí nicméně nepřetrhali. Když se jim narodil syn, dostal jméno Carl Thomas, druhé jméno bylo zvoleno po Tomáši Masarykovi.“

Logo

V čem spočíval největší přínos v práci Gerty Coriové?

„Po odborné stránce se manželé Coriovi zabývali především studiem svalové činnosti člověka, zejména distribucí glykogenu v lidském těle. Objevili, že látkou, která zajišťuje distribuci cukru ve svalech, je ester, který dodnes nese jejich jméno, dodnes používáno v lékařské terminologii. Za tyto výzkumy byli v roce 1947 oceněni Nobelovou cenou za medicínu. Vedle toho se dál zabývali například činností žláz s vnitřní sekrecí nebo některými dětskými chorobami.“

Vedlejším oborem Gerty Coriové bylo také studium vlivu radioaktivity na živé organismy. To se jí pravděpodobně stalo osudným. Zemřela 26. října 1957 na myelofibrózu, tedy nádorové onemocnění kostní dřeně, dodává Jiří Martínek z Historického ústavu Akademie věd České republiky.

Proč Židy postihly katastrofy vždy ve stejný den? A jakou roli hrála židovská Praha ve středověku? Celý pořad Šalom alejchem si kdykoli poslechněte v našem audioarchivu.

autor: Jana Slavíková
Spustit audio