Nový web E-cirkev.cz

14. březen 2010

E-cirkev.cz - taková je adresa zbrusu nových internetových stránek Českobratrské církve evangelické, která je největší protestantskou církví u nás. Návštěvníci tohoto webu najdou informace o církvi, o různých aktivitách a jiné zajímavé texty - to vše srozumitelnou formou. Ambicí stránek je oslovit nejen křesťany, ale i všechny, kdo mají zájem se o životě církve dozvědět víc.

Stránky E-cirkev.cz chtějí jednoduše a zajímavě informovat o Českobratrské církvi evangelické, vysvětluje Lia Valková, synodní kurátorka církve.

Lia Valková: „Stránky jsou určeny jednak členům církve, jednat široké veřejnosti a to z toho důvodu, že církev je součást společnosti a dělá pro ni spoustu užitečných věcí. Kromě školství jsou to například zařízení Diakonie, která pracují v sociální oblasti. Církev je ale i kulturní součást společnosti. Takže stránky jsou určeny pro všechny, kdo se chtějí o této práci něco dozvědět.“

Podle synodního seniora Joela Rumla má samotná adresa E-cirkev.cz hned několik významů.

Joel Ruml: „Nejprve evangelická, to byl první záměr. Pak se ozvaly hlasy, že ‘e‘ znamená také ‚elektronická‘, jestli nám to nevadí. Tak jsem si uvědomil, že nám to nevadí. Evangelická církev je v první chvíli, může být i elektronicky přítomná, ale ta živá je až za těmi stránkami. Tedy, když si tam člověk najde informace a vydá se cestou dál - vyhledat lidi, navštívit lidi, navštívit sbory - tak tam je ta živá evangelická církev.“

Stránky vznikaly více než půl roku. Vsadili jsme na jednoduchost a přehlednost, říká webmaster Tomáš Najbrt.

Tomáš Najbrt: „V církvi je řada názorů jak na grafickou podobu, tak na obsah stránek. Bylo třeba vytvořit kompromis tak, aby do co největší míry byly uspokojeni všichni. Já sám z nich mám dobrý pocit, už jenom z toho, že ty stránky fungují a mohou být přístupné všem uživatelům.“

Webové stránky mají i další církve v Česku. S podobnou adresou www.cirkev.cz se například prezentuje největší církev u nás - katolická. Své stránky ale mají i ty menší, jako je apoštolská, bratrská nebo adventistická. Kontakt na ně najdou uživatelé třeba na stránkách www.ekumenickarada.cz.

A co všem provozovatelům stránek s církevní tématikou přeje Joel Ruml?

Joel Ruml: „Asi dvě věci. Srozumitelnost - takovou chuť neustále a srozumitelně říkat to, co jsme, v co věříme. A druhá věc je, aby ty stránky téměř provokovaly si tu církev vyhledat. Nespokojit se s tím, co tam je.“

Odkazy na nejednotlivé církve nabízí i informační servis Českého rozhlasu na adrese: www.rozhlas.cz/nabozenstvi.

autor: Kateřina Rózsová-Horálková
Spustit audio