10. dubna  2011 v 04:00  rubrika: Zprávy

Oběti sexuálního zneužívání kněžími zklamal trest pro belgického biskupa

Bruggy - Foto: Jana Šustová

BruggyFoto: Jana Šustová

Oběti sexuálního zneužívání katolickými knězi v Belgii zažily velké zklamání. Trest pro biskupa usvědčeného z provozování sexuálních praktik se svým nezletilým synovcem se jim zdá příliš mírný. Vatikán kněze odvolal z Belgie a nařídil mu duševní a psychologické léčení. Případ biskupa z Brugg spustil před rokem v Belgii lavinu svědectví obětí katolických kněží. Přihlásilo se jich přes 500.

Biskup Roger Vangheluwe musí opustit Belgii a podstoupit spirituální a psychologickou kúru. Tak zní rozhodnutí Kongregace pro nauku víry, které oznámil apoštolský nuncius v Belgii Giacinto Berloco. Dodal, že provinilý biskup verdikt přijal a už v Belgii nepobývá. 

V rozhodnutí Vatikánu se nezmiňuje možnost vyobcování biskupa z církve. 

Potrestání podle toho, čemu se říká kanonické právo a ne světskou mocí zklamalo organizaci reprezentující oběti zvrhlých činů katolického kléru. 

Podle ní toto není skutečný trest. Žádá, aby biskup odhalil své další oběti, protože jeho synovec, kterého zneužíval několik let, nebyl jediným objektem jeho pudů. 

Autor:  Pavel Novák  (pan),  bre
Pořad: Zprávy  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: pondělí–neděle ráno každých 15 minut, většinu dne každých 30 minut, o víkendu večer každou celou hodinu  |  Délka pořadu: 2-10 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas