14. srpna  2011 v 19:15  rubrika: Zprávy

Okupaci Československa v roce 1968 se věnovala populární izraelská píseň Praha

The best of Arik Einstein - Foto:  Israel Music

The best of Arik EinsteinFoto:  Israel Music

Příští týden uplyne 43 let od okupace Československa vojsky komunistické Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpen 1968. K tomuto neblahému výročí se váže i vznik jedné izraelské písně, jak nám to z Izraele připomněl pan Ervin Engel.

Vpád statisíců vojáků komunistických zemí do Československa, jehož cílem bylo udusit snahy o demokratické změny, vyvolal po celém světě vlnu odporu. Protesty proti zvůli socialistických států vedených jejich tehdejším hegemonem Sovětským svazem provázely současně i projevy sympatií k Čechům a Slovákům. Nejinak tomu bylo v Izraeli: Malé zemi vystavené od svého vzniku nepřátelství početnějších sousedů, která snad proto cítila s osudem Československa více než státy jiné. 

Postoj Izraelců po srpnové okupaci Československa nejlépe vyjádřila hvězda izraelské populární hudby Arik Einstein písní nazvanou prostě „Praha“. Text i hudbu složil pod vlivem smutných událostí tehdy dvaadvacetiletý textař a skladatel Šalom Hanoch a píseň, uvedená poprvé již na podzim 1968 během izraelského písňového festivalu, si okamžitě získala popularitu. 

„Proč v Praze ještě nesvítá?
Do třetice poražena
Řekni, kam poděl se svátků jas?
O Praze píseň jsem snil,
že spatří zase jitra zář.“ 

Tento refrén střídá šest slok, vyjadřujících hebrejsky zděšení a soucit nad tragédií vzdálené středoevropské země. Poslechněme si v překladu Judity Kellnerové z Izraele alespoň slova tří z nich. 

„Sen města náhle zahalil
hrozivý temný stín.
Poděšen zrudlý měsíc
popelem posypal si hlavu. 

Probdělou nocí rozdrásán,
kdo trpkou bolest v srdci má,
mlčky se vzdal – bez boje:
snad navždy zbraň zůstane němá. 

To zmlklé město leží tu,
jak žloutnoucí starý snímek
- dubisko hluché tlapou
je rve a šlape po něm divě.“ 

Píseň „Praha“ Arika Einsteina zůstává dodnes v paměti Izraelců středního a staršího věku a v historii česko-izraelských vztahů představuje ojedinělý doklad blízkosti obou národů v těžkých dobách. 

Autor:  Ervin Engel

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas