Řadu prominentních obchodních domů ve Vídni založili Židé

20. srpen 2017

Jestlipak tušíte, kdy a kde se chodilo na procházku se želvou? Bylo to v roce 1839 v Paříži, kde v pasážích začaly vznikat předchůdci obchodních domů. Želva symbolizovala tempo potulování se po obchodech a je také jedním z prvních exponátů na výstavě Nakupujte u Židů, která představuje obchodní kulturu ve Vídni.

Vznik obchodních domů ve Vídni byl součástí celoevropského vývoje v 19. století. Málokdo však ví o tom, že mnoho jejich zakladatelů pocházelo z židovských rodin. A právě to má připomenout výstava Nakupujte u Židů! Pro Židovské muzeum ve Vídni ji připravila kurátorka Astrid Peterleová.

„Výstava se zaměřuje na tři oblasti. První jsou vídeňské obchodní domy, které ve Vídni zakládali židovští podnikatelé na konci 19. století. Druhá jsou takzvaní císařsko-královští dvorní dodavatelé, což byli jednotliví obchodníci, kteří dosáhli velkého úspěchu. A třetí oblastí je tzv. textilní čtvrť, která byla od poloviny 19. století v první městské části Vídně v okolí Rudolfova náměstí.“

Většina vídeňských obchodních domů se zpočátku zabývala prodejem textilního zboží a až v průběhu desetiletí svůj sortiment rozšířila.

„To bylo proto, že mnozí židovští podnikatelé původně obchodovali s textilem. Obchod s textilem, přesně řečeno obchod s použitým textilem, byla jedna z mála profesí, které se Židé mohli věnovat po mnohá staletí, během nichž byli pronásledováni.“

Jeden z prominentních obchodních domů provozovala například rodina Zwieback.

„To byl jeden z nejelegantnějších a nejluxusnějších obchodních domů ve Vídni, říkalo se mu Pařížský obchodní dům. Na výstavě ukazujeme moc krásné kusy oblečení, dámy se tam tehdy oblékaly podle nejnovější pařížské módy. A poslední majitelka tohoto obchodního domu Ella Zirner-Zwieback je pro mě hrdinka, protože byla nejen velmi úspěšná podnikatelka, ale také společensky známá dáma, která se stylizovala naprosto dekadentně. Byla také feministka a například ve 30. letech 20. století byla prezidentkou Fotbalového svazu žen. To považuji za úžasné a poté, co je teď rakouský ženský fotbal opět úspěšný, je skvělé, že tomu tak bylo už kolem roku 1930.“

Budova obchodního domu Goldman & Salatsch z počátku 20. století vyvolala kvůli svému vzhledu pobouření císaře Františka Josefa.

Model Loosova domu ve Vídni na výstavě Nakupujte u Židů! v Židovském muzeu ve Vídni

„Považovala jsem za důležité ukázat, že židovští podnikatelé spolupracovali s velmi inovativními lidmi své doby, mimo jiné s architektem Adolfem Loosem. Za slavný Loosův dům na Michalském náměstí (Michaelerplatz) vděčíme židovským podnikatelům. Goldman & Salatsch byli pánští krejčí, kteří tento dům zadali Loosovi a dnes si sotva dokážeme představit, jaký skandál to v té době byl. Císař, který bydlel přímo naproti v Hofburgu, prý neustále dával zatahovat závěsy, aby tento ohavný dům neviděl. Dnes je neuvěřitelné, že tehdy to platilo za něco ošklivého, protože teď je to magnet pro turisty.“

V jedné z vitrín je vystaven i dřevěný kůň.

Dřevěný kůň pro vzetí míry pro pánské jezdecké kalhoty

„Používal se v pánském krejčovství Goldman & Salatsch pro měření jezdeckých kalhot. Pánové museli vystoupit na dřevěného koně a pak se jim braly míry pro jezdecké kalhoty.“

Výstavu Nakupujte u Židů! můžete v Židovském muzeu ve Vídni navštívit do 19. listopadu.

Spustit audio