9. listopadu  2012 v 15:55  rubrika: Zprávy

Romové, Bůh a církev

Romský kněz Vojtěch Vágai u památníku v Letech u Písku - Foto: Jana Šustová

Romský kněz Vojtěch Vágai u památníku v Letech u PískuFoto: Jana Šustová

Centrum Dominikánská 8 pořádá ve středu 14. listopadu 2012 od 19.30 hodin debatní večer o Romech i neromech. V barokním refektáři kláštera dominikánů u sv. Jiljí v Praze (Jilská 7a) budou diskutovat Pavel Kuchař, Vojtěch Vágai a Pavel Kubaník.

Jaký postoj zaujímá katolická církev vůči romským věřícím a Romům vůbec? Nakolik je začleňuje do svého života a proč někteří Romové hledají útočiště v jiných církvích? Jaká je víra a duchovní život Romů? Jak pracovat s Romskou identitou a komunitou uvnitř farnosti? A jak vytvořit farnost, kde budou spolupracovat Romové i neromové? Jaké hodnoty přinášejí do náboženského života církve Romové a jaké hodnoty jim církev nabízí? Může církev vytvořit prostor pro společné setkání a spolupráci Romů a neromů, prostor pro sdílení stejných hodnot a společné usilování o jejich naplnění? 

Instalace Woo-ri v refektáři dominikánského kláštera u sv. Jiljí v Praze - Foto: Petr Neubert

Instalace Woo-ri v refektáři dominikánského kláštera u sv. Jiljí v PrazeFoto: Petr Neubert

Hosté debaty budou Pavel Kuchař, salesián, vysokoškolský pedagog věnující se práci s romskou mládeží, Vojtěch Vágai, katolický kněz romského původu, a Pavel Kubaník, romista působící na Univerzitě Karlově v Praze. Večer moderuje Zuzanna Bedřichová. 

Debatu rámuje v barokním refektáři instalace korejského umělce Hong Souna Můj sen – Můj avatár, na níž spolupracoval mj. s romskými dětmi. Umělec je požádal, aby nakreslily, jak si samy sebe ideálně představují, a tento obrázek pak spojil s fotografií dítěte.  

Více na www.dominikanska8.cz a http://ctu-uk.cz

 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas