Srpen 1968 ve vzpomínkách Karla Kryla

18. srpen 2013

Před 45 lety se radikálně změnil život v Československu. Srpnová invaze spřátelených armád přervala obrodný proces ve společnosti, takzvaný socialismus s lidskou tváří. Následující příspěvek nám osvěží paměť prostřednictvím vzpomínek Karla Kryla.

Karel Kryl byl jedním z nejznámějších symbolů odporu proti okupaci. Právě před dvaceti lety v jednom z posledních rozhovorů svůj 21. srpen roku 1968 popisoval takto.

„Já jsem vlastně poprvé byl v Praze v té době. Od 2. ledna do toho 19. srpna. Pracoval jsem v televizi tehdy jako asistent scény v Rodinné poště v dokumentaristice. 19. srpna jsem odjel na dovolenou k rodičům. Nejprve do Nového Jičína, odtamtud potom do malé kolonie u malé hanácké vísky dole v Chřibech na chatu našich velice dobrých známých.Tam jsme dorazili 20. odpoledne a šli jsme do lesa, chtěli jsme večer udělat táborák. Tak jsme ho i udělali s kamarády. No a před půlnocí jsem slyšel, vzhledem k tomu jako starý kozák z vojny od protivzdušné obrany státu, letět velký skupinový cíl - Antonovy, a nebylo jich málo. Tak jsem si říkal: tohleto není náhoda. Pak jsem odběhl do té chatičky, tam byla stará Philipska a na té jsem se z rakouských pramenů dozvěděl, že jsme okupovaní. No a potom jsme tu dovolenou vlastně zabalili. Chystali jsme se vrátit do Nového Jičína, nikdo nic nevěděl, ale lidi měli už tehdy malé transistorové přijímače, takže svobodný rozhlas vysílal a my jsme projížděli tu Hanou zespoda až do těch Beskyd dívajíce se tedy na ty zelené maringotky, jak jsem o nich pak zpíval, jak stály kolem.“

zpěvák Karel Kryl

Do paměti národa jste pak vstoupil natočením desky Bratříčku, zavírej vrátka v ostravském studiu Československého rozhlasu.

„Ta deska byla vlastně natočená už před tím, až na 2 písničky: Podivnou ruletu a Bratříčka. Ostatní písničky už byly nahrané. Byl to výběr z písniček natočených do roku 1968. Taková Pieta vznikla už v roce 1965 a byla natočená v ústeckém rozhlase. Anděl byl natočen v ústeckém rozhlase v malém studiu a ještě několik dalších věcí. Veličenstvo kat už taky, tuším, tehdy.“

Co vás inspirovalo k této písni?

„To, jak to vypadalo celou dobu. Koneckonců jsem z rodiny postižené Veličenstvem katem. A nezůstal bez jizev nikdo v mé rodině. Vím, jak to chutnalo zblízka být nepohodlný, a taky jak chutná lidská lhostejnost a taky jak chutná lidský strach. Protože strejčkové, kteří k nám chodili na bábovku, přecházeli na druhý chodník. Zažil jsem, když se ničily památky a když se zavíralo a popravovalo, v padesátých letech. Pro mě nezačal zločin teprve v roce 1968, protože de facto jsme byli okupovaní od roku 1948.“

autor: Karel Vepřek
Spustit audio