Tibetský folkový zpěvák Techung přijíždí do Prahy s novým albem

17. říjen 2015

Po roce přijíždí do Prahy tibetský folkový zpěvák Techung se svou kapelou v pestrém mezinárodním složení. Jeho spoluhráči pocházejí z Indie či Portorika a na pódiu už stáli třeba s Iggy Popem nebo Patti Smith.

„Žiji vlastně v exilu, aktuálně v Kalifornii,“ říká sám o sobě Techung. Jeho rodiče jsou Tibeťané a odešli do exilu v roce 1959. On v Tibetu nikdy nebyl. Vyrostl v Indii a na Západě. Na otázku, zda mu chybí domov, který vlastně nikdy nepoznal, mi Techung odpovídá:

„Je to stálý boj. I když žiju v Kalifornii, pořád je tu něco, proč se cítím nezakořeněný. Ale zároveň nemám zemi, kam bych se vrátil. Je to těžké. Nemyslím na to pořád, ale jsou okamžiky, kdy se ptám: kam vlastně patřím? Stále si to nosím v sobě.“

Tibetský zpěvák Techung (vpravo) a členové jeho kapely Michel Tyabji (bicí) a Rinzing Wangyal (kytara)

Právě hudba je to, co Techunga navrací k tibetským kořenům.

„Naštěstí jsem chodil v Indii na Tibetský institut múzických umění. Tam jsem se naučil tradiční hudbu i tanec. Tehdy, když jsem se to učil, jsem to nijak nemiloval. Ale když jsem přišel do Ameriky a byl jsem tu sám, tak se ke mně ta hudba nějak začala vracet.“

Tibetský institut múzických umění v Indii založil současný dalajláma a je to jediná oficiální instituce, kde se tibetské umění učí. Aktuálně Techung vystupuje se svou kapelou The Wind Horses.

Tibetský zpěvák Techung

„Naše kapela spolu hraje nějakých sedm osm let, takže už jsme našli svůj ‚sound‘. Je velmi mezinárodní, založený na tibetské lidové hudbě, ale je v něm i mnoho jiných prvků. Náš kytarista hrál v rockových kapelách, hrál blues i jazz. A náš perkusionista vystupoval s africkými skupinami.“

V pražském Lucerna Music Baru bude zítra (18. října) Techung hrát především skladby z nového alba.

„Budeme hrát z nového alba, ale i starší písničky, které mají posluchači rádi. A já zazpívám i pár tradičních tibetských songů. Při tvorbě nového alba mě inspiroval každý okamžik. Je tam jedna píseň. Ta se zrodila před pár lety během dalajlámovi přednášky. A ta píseň je o skvělém hostiteli, který pořádá večírek, o tom, jak je vlídný a pohostinný. Další píseň se jmenuje Bratrova přání a ta vyjadřuje moje pocity ohledně toho, co se děje ve světě. Děje se hodně špatných věcí, ale já myslím, že my lidé se musíme spojit a použít hudbu jako terapii. Všechny ty zlé zprávy nás občas rozdělují. Držíme to všechno v sobě a nesdílíme se. Hudba nás může spojit.“

Tibetský zpěvák Techung se svými hudebníky v Praze na Karlově mostě

Techung bude v Čechách vystupovat už podruhé. První koncert tu měl před rokem a reakce publika ho nadchla.

„Je mimořádné hrát pro české publikum, protože vaše země zažila temné časy a Tibet je zažívá teď. Lidé jsou silní. Ale zároveň potřebují podporu těch, kdo si něčím podobným prošli. A hudba je skvělý způsob, jak povzbudit lidi, aby neklesali na mysli.“

Spustit audio