Účastníci Poutě důvěry na zemi naplnili Prahu svou radostí a optimismem

3. leden 2015

Kdo tento týden cestoval po Praze, určitě si povšiml řady mladých lidí s karimatkami, kteří byli veselí a hraví a nepřehlédnutelní byli zvlášť večer, kdy v pražském metru zpívali, tančili a rozdávali radost. Přitom však byli disciplinovaní a ohleduplní. Do české metropole přijeli na Pouť důvěry na zemi, kterou každoročně kolem Silvestra organizuje v různých evropských městech francouzská ekumenická komunita Taizé

Více než třicet tisíc křesťanů z 65 zemí se tento týden v Praze zúčastnilo 37. Evropského setkání mladých. Do jeho příprav a průběhu se zapojilo celé město – velkou část poutníků zdarma ubytovali místní obyvatelé, řada škol nabídla prostory pro workshopy, které vedli přednášející z mnoha oborů. Skvělou práci při tak obrovském setkání odvedli i pracovníci hromadné dopravy a policie a díky České televizi mohli okusit nádhernou atmosféru Poutě důvěry na zemi i ti, kteří se jí sami nemohli zúčastnit.

Mnozí účastníci na pouť dlouho cestovali speciálně vypravenými autobusy, jako třeba Eszter Ambrusová z Rumunska:

Festival národů při silvestrovské oslavě během Pouti důvěry na zemi: Skupina z Bosny-Hercegoviny v Křesťanském centru třináctka

„Cesta trvala 36 hodin s velkou desetihodinovou přestávkou v Budapešti.“

Obnášelo to tedy dvě únavné noci strávené v autobuse... Co je na pouti tak přitažlivého, že za takovou cestu stojí?

„Vše, co zde můžeme prožívat: pokoj, setkání s různými lidmi z rozličných národů a odlišných náboženství, s nimiž sdílíme stejné modlitby a zpěvy. Zdravíme jeden druhého, aniž bychom se znali a třeba se už ani nikdy nepotkáme. Vidíme se poprvé v životě a hned si řekneme: ’Ahoj, jak se máš? Krásný nový rok! Uvidíme se za rok.‘ A připadá nám, že se známe stovky let nebo ještě déle.“

Svá srdce a své domovy mladým poutníků otevřely i stovky obyvatel Prahy a okolí, jak říká animátor João, který přijel se skupinou 350 Portugalců.

Účastníci Evropského setkání mladých na novoročním obědě v hostitelské rodině

„Když odhlédnu od jazykové bariéry, protože čeština je hodně těžká, tak ti lidé jsou velmi pohostinní. Jsou skoro jako Portugalci v tom smyslu, že my rádi přijímáme cizince a zde to zažíváme také. Každý večer, když přijdeme domů ke svým českým rodinám, dostaneme horký čaj a něco k snědku. Připravují pro nás všechno, hodně nám toho dávají, je to moc krásné.“

Dopoledne obvykle poutníci trávili v menších skupinkách v hostitelských farnostech, odpoledne při modlitbách ve větších skupinách v kostelech v centru Prahy a na workshopech a večer se pak všichni sešli na výstavišti v Letňanech. Pražská návštěvnice pouti Zuzana Světlíková oceňuje, že jednotlivé haly výstaviště byly vyzdobeny grafikami Bohuslava Reynka.

Pouť důvěry na zemi na výstavišti v Praze-Letňanech

„Velice mě zaujalo, že to nebyl jeden obraz, ale že v každé z těch hal je jiný obraz, a také to, jak je výzdoba těch hal pojatá – je to pojato jako venkovská krajina s Božíma mukama a je to velice příjemné, útulné, nevěřila bych tomu, jak je možné udělat útulnou tu obrovskou betonovou halu.“

Další Pouť důvěry na zemi se na konci tohoto roku uskuteční ve španělské Valencii.

Spustit audio