V červnu často probíhají kněžská svěcení

24. červen 2016

V pěti diecézích Římskokatolické církve dnes biskupové vysvětí na kněze devatenáct mužů. Na toto povolání se připravovali pěti- či šestiletým studiem teologické fakulty a životem v semináři, kde probíhala jejich lidská a duchovní formace. Rok před kněžským svěcením byli vysvěceni na jáhny a poté byli na praxi ve farnostech.

Za několik okamžiků začne v pěti českých katedrálách slavnostní bohoslužba spojená s obřadem svěcením kněží. Proč se tato událost většinou koná na konci června, vysvětluje Radek Tichý z Katolické teologické fakulty v Praze.

„Na konci června je církevní slavnost apoštolů Petra a Pavla, to je 29. června, a podle církevní tradice se ta církevní svěcení udílejí v blízkosti této slavnosti. V minulosti se udílela v různých dobách, někdy také před Vánocemi, ale myslím, že to současné datum na konci června také souvisí s koncem školního roku, který v tom našem běžném rytmu určuje především to, co děláme. Takže potom také na začátku prázdnin a nového školního roku nově vysvěcení kněží přicházejí do nových farností.“

Obřad svěcení je dlouhá bohoslužba.

„Obvykle probíhá v katedrále, což je vždy hlavní kostel té dané diecéze, té dané církevní oblasti. Má takovou strukturu, že nejprve probíhá bohoslužba slova tak jako při běžné mši svaté, a po ní následuje takzvané vyvolení, kdy ten kandidát nebo kandidáti kněžství jsou představeni. A někdo, kdo je dobře zná, možná ten, kdo s nimi byl právě ve formaci v semináři, nebo jejich farář, zaručuje, že tito kandidáti jsou opravdu vhodnými kandidáty pro svěcení. A po biskupově kázání jsou potom těm kandidátům kladeny otázky, v nichž jsou dotazováni, zda se chtějí modlit, zda chtějí slavit mši svatou a zpovídat, zda chtějí svým životem dávat dobrý příklad, ještě před jáhenským svěcením zda chtějí žít v celibátu. Tyto všechny nutné předpoklady znovu takto vyjádří nahlas před celou tou katedrálou. A také skládají biskupovi do rukou poslušnost, slibují, že budou poslušní. A potom následuje takzvaná prostrace, neboli modlitba vleže, při níž se zpívají litanie ke všem svatým. Je to gesto naprosté odevzdanosti, naprosté vydanosti toho muže do Božích služeb.“

Farář z pražských Stodůlek Radek Tichý byl na kněze vysvěcen přesně před čtyřmi lety.

„Myslím, že každý kněz svoje svěcení prožívá velmi intenzivně, tak jako lidé, kteří se žení a vdávají, prožívají intenzivně svůj den svatby. Myslím, že k tomu zároveň patří i trochu nervozity, ale že zároveň je v tom veliká radost, že to, k čemu člověk těch několik let směřoval, se naplňuje. Ta slavnost bývá velmi krásně připravena výzdobou katedrály, účastí mnoha blízkých lidí, které člověk potkal v různých fázích svého života, nádhernou hudbou. Takže tohle všechno pomáhá k tomu, aby ten prožitek byl hezký. A samozřejmě ty obřady jako takové, ta prostrace (ležení na zemi), vzkládání rukou, modlitba biskupa, jsou velmi silné okamžiky, takže dodneška na to moc rád vzpomínám.“

Hned po svěcení mívají nově vysvěcení kněží takzvanou primici, neboli první mši svatou.

„Bývá to také taková slavnostní událost zpravidla v tom místě, odkud pocházejí, takže se setkají s lidmi, kteří je znali jako kluky, kteří s nimi chodili do školy, kteří je doprovázeli. Je to taková příležitost, kdy se také sjede mnoho kněží, kteří podpoří tohoto nově vysvěceného kněze při této první mši svaté.“

Nově vysvěcení kněží udílejí takzvané novokněžské požehnání.

„Což je tradice, která vychází z toho, že když je ten kněz čerstvý, tak ta jeho modlitba je silnější. A také v těch prvních týdnech, někteří možná dokonce v prvních měsících, tráví kněží dost času tím, že jezdí na různá místa, kam jsou pozváni, do různých farností, aby právě slavili mši svatou a modlili se s těmi lidmi na těch místech a dávali jim novokněžské požehnání. Potom začínají pracovat ve farnosti, kde jsou ustanoveni.“

A jak dlouho se novokněžské požehnání udílí?

„V našem českém prostředí je zvyk udílet novokněžské požehnání během celého prvního roku, kdy je ten člověk novoknězem, novým knězem. Ale existují i jiné tradice, například v Itálii se novokněžské požehnání dává pouze 40 dní po kněžském svěcení.“

Se všemi letošními novoknězi se budete moci setkat 5. července 2016 v 8.30 při mši v bazilice na Velehradě.

Spustit audio