V Praze se sejdou neslyšící katolíci z dvanácti evropských zemí

6. květen 2017

V Praze se chystá II. setkání neslyšících katolíků. Na pátek a neděli jsou zváni i všichni s vadami sluchu z České republiky bez ohledu na vyznání.

I když neexistují přesné statistiky, uvádí se, že v naší zemi žije kolem půl milionu lidí s menší nebo větší vadou sluchu. Tato skupina je však hodně různorodá a právě stupeň postižení určuje, jak je člověk s postižením sluchu schopen komunikovat se slyšící většinou.

„Neslyšící žijí jako menšina ve společnosti. A tam je hlavní problém komunikace. Oni tím, že neslyší, tak mají velký problém se dorozumět, slyšet, ale také rozumět češtině a to se málo ví, že vlastně neslyšící lidé mají velký problém i s psanou češtinou. Nemohou si text přečíst tak, aby mu rozuměli. Samozřejmě mluvím všeobecně. Jsou lidé, kteří mají češtinu lepší, horší atd.“

Vysvětluje mi Romana Petráňová, tlumočnice do českého znakového jazyka, která se věnuje také tlumočení v rámci bohoslužeb pro sluchově postižené. Působí i v rámci personální farnosti pro neslyšící, která krátce funguje v pražských Stodůlkách.

Bohoslužba pro neslyšící v kostele sv. Prokopa v Praze-Stodůlkách

„My jsme vznikly nejprve jako společenství neslyšících katolíků v roce 2013 a tak jsme fungovali až doteď. A proč jsme usilovali o to, aby vznikla farnost? Za prvé jsme usilovali o to, abychom byli partnery pro další instituce, organizace a mohli žádat o projekty, samozřejmě také pro naši hrdost, nebo sebevědomí neslyšících a abychom byli viditelní pro slyšící společnost.“

Farnost také čile spolupracuje s podobnými sbory a farnostmi napříč církvemi.

„Mnoho let jsem chodil do kostela, kde byli všichni slyšící. Nikomu jsem nerozuměl. Za knězem jsem nikdy nešel. Vždy jsem jen viděl, jak lidé chodí do sakristie, mluví s knězem, chodí do zpovědnice atd. Nikdy jsem ale nevěděl, jak zpověď vypadá, co se tam říká. S žádným knězem jsem bez tlumočníka nemluvil. Nemělo by to cenu.“

Publikace Cesty víry neslyšících

Popisuje své zážitky v knize Cesty víry neslyšících jeden ze sluchově postižených mužů. Kniha vychází v těchto dnech. Napsala ji Romana Petráňová a vydala Česká biskupská konference, zejména jako příručku pro duchovní.

„Tak jsme se snažili, aby měla publikace takový praktický charakter, aby tam našli základní informace o této problematice, aby věděli, jak s nimi pracovat v církvi.“

Vysvětluje mi P. Mariusrz Kuzniar. Práce duchovního s neslyšícími na svá specifika. A někdy může docházet k nechtěným chybám.

„Když kněz neumí znakovou řeč, občas potřebuje tlumočníka. Základní chyba, kterou občas dělá, je, že když mluví s tím člověkem, tak se dívá na toho tlumočníka, místo aby mluvil k těm konkrétním lidem. To je chyba, která se může běžně vyskytnout.“

II. setkání neslyšících katolíků z Evropy

A nejen neslyšící jsou už v příštím týdnu zváni na II. setkání neslyšících katolíků, které proběhne v pražských Stodůlkách.

„Jeho cílem je setkat se, předat si zkušenosti, svědectví a nastolit cestu, aby byla liturgie překládána do národních znakových jazyků, abychom si předávali materiály, aby si kněží mohli vyměnit materiály atd.“

Setkání začne v pátek. Pracovní části se má účastnit kolem 50 lidí z 12 zemí Evropy. V pátek program začne setkáním s kardinálem Dominikem Dukou a poté bude mše ve svatovítské katedrále.

„Sobota je pracovní. Dopoledne budou jednotlivé státy prezentovat na základě předem daných bodů svoji činnost. Odpoledne jsou workshopy. Mají je kněží, pastorační asistenti a technická podpora. V neděli je prohlídka Prahy, odpoledne mše svatá, agapé, pantomima. Kultura neslyšících.“

Společenství neslyšících katolíků

Více o setkání i životě neslyšících se mohou zájemci dozvědět na stránkách www.neslysicikatolici.cz.

autor: Kateřina Rózsová-Horálková
Spustit audio