2. dubna  2011 v 09:05  rubrika: Zprávy

V souvislosti se sčítáním lidu vznikl web Jsemkatolik.cz

Web Jsemkatolik.cz

Web Jsemkatolik.cz

Už jste vyplnili sčítací archy? A jak dlouho jste přemýšleli nad tím, co uvedete do kolonky "náboženské vyznání"? Je to pro vás citlivý a důvěrný údaj, nebo se ke své víře hrdě hlásíte? Ať tak nebo tak, poslechněte si reportáž o nové webové stránce, která vznikla právě na základě letošního sčítání lidu! Jmenuje se Jsemkatolik.cz a mnohé české osobnosti se na ní veřejně hlásí ke své katolické víře.

Herec Jan Potměšil, hudebník Jiří Pavlica, novinář Martin Komárek nebo bývalý děkan Národohospodářské fakulty VŠE Jiří Schwarz - to je jen pár osobností, které se přidaly a hrdě hlásí "jsem katolík".  

"Víte, ono to je podobné jako s fotbalem. Každý fanda je hrdý na svůj fotbalový klub, slávisté, sparťani... A já musím říct, že jsem hrdý na ten náš mančaft, kterému říkáme římskokatolická církev." - říká režisér Jiří Strach. 

Stydí se Češi za svou víru? Podle arcibiskupa Dominika Duky se například mladí lidé nestydí. A spolužáci je respektují nebo dokonce i obdivují pro pevnost jejich identity. Posměch lze potom podle arcibiskupa vysvětlit i jako projev určité závisti. Iniciátoři webu jsemkatolik.cz chtějí podle svých slov touto cestou podpořit sebevědomí věřící části veřejnosti, která setrvává v obavách z nepříznivých reakcí většinové společnosti.  

Natáčení rozhlasové Glosy Dominika Duky v arcibiskupově pracovně - Foto: Tomáš Novák

Natáčení rozhlasové Glosy Dominika Duky v arcibiskupově pracovněFoto: Tomáš Novák

"Patřím do římskokatolické církve a proto to jméno vyslovuji s radostí i s pokornou hrdostí." - říká arcibiskup Dominik Duka.  

Češi podle výzkumů veřejného mínění patří mezi nejméně religiózní národy na světě. Při posledním sčítání lidu před deseti lety uvedla třetina respondentů, že se hlásí k některé z církví. Téměř 60 procent Čechů uvedlo, že jsou bez vyznání. Teologové a religionisté ale tvrdí, že takoví ateisté zase nejsme. Podle jiných průzkumů řada lidí věří alespoň v nějakou ne zcela přesně definovanou moc či sílu, která ovlivňuje chod světa.  

Karel Růžička Septet: Jazz na Hradě - Foto:  Multisonic

Karel Růžička Septet: Jazz na HraděFoto:  Multisonic

"Mohu říci, že jsem šťasten, že se mohu počítat do našeho katolického společenství, které trvá už dva tisíce let, a ze kterého můžeme všichni čerpat smysl a radost v našich životech." – svěřuje se jazzman Karel Růžička.  

Kristus žádá odvahu a odvážní svou víru neskrývají - i to stojí v záhlaví webové stránky jsemkatolik.cz. Podívejte se na internet sami nebo se staňte fanouškem iniciativy na Facebooku. 

 

Nový web Jsemkatolik.cz

Vložit na svůj web

Autor:  Naděžda Hávová  (nah)

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas