Vánoční výstava v Betlémské kapli ukazuje i to, jak se kdysi svítilo a topilo

9. prosinec 2017

Kdo by se chtěl uprostřed předvánočního shonu trochu zastavit, nasát vánoční atmosféru a dozvědět se leccos zajímavého ze života našich předků, může navštívit podzemní prostory Betlémské kaple v Praze. Tam se totiž opět koná tradiční Vánoční výstava. Organizátoři tyto výstavy pořádají už 38 let a letos je zase na co koukat.

K oslavám Vánoc neodmyslitelně patří i dobré jídlo, a tak není vůbec od věci, že letošní Vánoční výstava má téma Jak se kdysi vařilo a svítilo. Její hlavní organizátor Blahoslav Lukavec k tomu dodává.

Blahoslav Lukavec: „To vaření není o tom, co se vařilo, ale jak se vařilo, na jakém ohni – otevřené ohniště, kumhár, dýmná jizba, černá kuchyně, potom normální selská jizba a na konci je kuchyně, ve které jsem já trávil dětství a mnoho z návštěvníků tam uroní slzu a říká: Jé, takhle to vypadalo u nás doma.“

A o kousek dál už Blahoslav Lukavec pomocí křesadla rozdělává oheň.

Blahoslav Lukavec: „A takhle krásně létají jiskry a tu jiskru musíme chytit buď do práchna nebo do hubky.“

S tematikou vaření souvisí také řada vystavených betlémů. Blahoslav Lukavec popisuje, co nastalo poté, když císař Josef II. zakázal vystavovat betlémy v kostelích.

Blahoslav Lukavec: „Češi jsou takový národ, který se snaží ze všeho nějak vybruslit. V tomto případě to udělal geniálním způsobem – každý si začal betlémy vytvářet sám doma z toho, k čemu měl přístup. Takže cukráři dělali betlémy ze sněhového těsta nebo z ušlehaného bílku a cukru. Nebo jsou tady betlémy z perníku, mám také úžasný betlém vytvořený z kynutého těsta.“

Různorodost materiálů, ze kterých jsou vyrobeny betlémy i vánoční ozdoby, oceňují také návštěvníci.

Návštěvnice 1: „Já sem chodím několik let a na té výstavě se mi nejvíc líbí, že to je o tradicích. Zatímco většina trhů ve městě je komerční, tady jde o tradice a informace.“

A maminka s miminkem v náruči pochvaluje:

Návštěvnice 2: „Musím říct, že mě hodně i zaujala čichová stopa. Je tady cítit perníkové koření a perníky, ale i dřevo a jehličí – prostě Vánoce.“

Další z návštěvnic se na výstavu vrací každoročně.

Návštěvnice 3: „Tady je takových ručních prací – jenom těch různých ozdob! Z takových materiálů by to ani člověk nedokázal udělat. Krásné věci!“

Na výstavě je možné potkat i někoho z tvůrců. Při výrobě různých ozdob jsem zastihla Danu Cerhanovou, která tvoří vskutku ze všeho možného.

Dana Cerhanová: „Především z oříšků, ze šišek, z korkových špuntů, pak tady mám třeba semínka z dýně, hvězdičkové koření, nosy z javorů, žaludy, bukvice a spoustu různých věcí.“
Co se třeba dá dělat se semínky z dýně?
Dana Cerhanová: „Z toho se dají dělat třeba různé hvězdičky, třeba jako ozdoby na vánoční stromeček.“
Vy jste tady ukazovala prasátko – z čeho má nožičky?
Dana Cerhanová: „To se ptám lidí schválně, jestli to uhodnou. Je to datlová pecka přeříznutá napůl. Ona má takovou pěknou rýhu, takže to udělá takové pěkné prasečí kopýtko.“

Ale vraťme se k betlémům. Ty byly na výstavu svezeny z celého Česka i Slovenska a jak říká Blahoslav Lukavec, ve tvářích řady postav najdeme celé příběhy. Do ruky zrovna bere figurku jednoho ze tří králů.

Blahoslav Lukavec: „Vidíte, jak je ten král utahaný a zničený z toho, než došel do Betléma? Z celé té pouště, kterou musel projít? To jsem ještě u žádného krále neviděl. A oni určitě utahaní byli, než k tomu Ježíškovi došli!“

A vzápětí mě zavádí k Madoně s Ježíškem řezbáře Romana Galka.

Blahoslav Lukavec: „Máme tam krásnou Madonu, kde Marie líbá na hlavu Ježíška a on nastavuje hlavu. To jsem u žádné Madony neviděl. Tam je ten příběh. A já jsem hrozně rád, když někdo do toho dokáže vložit ještě něco jiného. My víme, o co tam jde, k čemu došlo, ale když se do toho vloží ještě taková ta lidskost, tak to dostává další rozměr.“

A u betléma slavných můj průvodce oslovuje hlouček žen:

Blahoslav Lukavec: „Poznaly jste všechny?“
Ženy: „No, všechny asi ne.“
Blahoslav Lukavec: „A poznaly jste ty tři krále? Karel IV, Otakar II. a svatý Václav?“
Ženy: „Ano.“
Blahoslav Lukavec: „Představte si, že Pavel Střítecký není řezbář, ale trumpetista z Národního divadla. A já neznám jiného řezbáře, který by dokázal vyřezat tvář, aby byla tak podobná, jako tady. Támhle když vidím Armstronga s Ellou Fitzgeraldovou, tak úplně slyším Armstronga, jak zpívá Bílé Vánoce.“

Vánoční výstava bude v podzemních prostorách Betlémské kaple v Praze otevřena do 2. ledna.

Spustit audio