Vatikánská média čekají reformy

28. leden 2017

Vatikán pracuje na reformě svých médií. Při své návštěvě Prahy to potvrdil jejich šéf Dario Viganò. Pro papeže Františka je komunikace podstatná. Proto stejně jako jeho předchůdci tento týden vydal poselství ke světovému dni sdělovacích prostředků.

Podle Františka je nutné rozbít začarovaný kruh strachu vytvářený tím, že se lidé soustředí na špatné zprávy. To ale neznamená ukazovat svět bez zla, dramat a dřiny, vysvětluje Dario Viganò, prefekt vatikánského Sekretariátu pro komunikaci.

„Znamená to, že při pohledu na svět potřebujeme správné brýle. Pro nás je jimi Ježíš Kristus. A v jeho příběhu je hodně utrpení, mnoho zlých věcí, ale všechno to zapadá do širšího obrazu, obrazu spásy člověka. Takže pokud má novinář referovat o dramatických událostech, je velmi důležité, aby o nich referoval, ale aby mluvil také o schopnostech lidí pomáhat, o jejich solidaritě, sounáležitosti, podpoře…“

A podle Vigana takový pohled neplatí jen pro křesťanské novináře:

„Křesťanské hodnoty a lidské hodnoty nespojí proti sobě. Dobro, které lidé umí konat, solidarita, přijetí, to platí pro každého člověka dobré vůle.“

Říká šéf vatikánských médií o papežově poselství Ke sdělovacím prostředkům. A o osobním stylu svého nadřízeného říká:

„Papež František žije vztahy a komunikací, komunikací, která není strategicky plánovaná, ale žije ji jako přirozenou věc. Je pro něj přirozené starat se o lidi a komunikovat. I předem připraveným oficiálním promluvám dokáže dát osobní tón. Je takový, jakého ho vidíme. Umí dobře naslouchat, má skvělou paměť. Rád ví, co si lidé myslí. Nemá tudíž rád pochlebovače. Má raději spolupracovníky, kteří umí vyjádřit rozpaky nad některými jeho volbami. Kdo pracuje s ním, ví, že může vyjádřit jakýkoliv názor, a pak je tu ten, na kom leží zodpovědnost rozhodnout, a to je papež.“

Říká šéf vatikánských médií. Ty procházejí po delší době výraznou proměnou. Podle Vigana se reforma začala plánovat už v roce 2000.

„Bylo vidět, že se mění svět. Jsou tu nové možnosti a hlavně po událostech Velkého jubilea v roce 2000 bylo jasné, že je nutné vatikánská média lépe zkoordinovat. Za pontifikátu papeže Benedikta XVI. se zrodil první tým, který začal změny připravovat. Tento tým se do dnes každý týden schází ve Státním sekretariátu. Samozřejmě se změnila řada věcí. Když se podíváte na plán jazykových redakcí Vatikánského rozhlasu, tak máme geopolitiku z doby před pádem Berlínské zdi. Máme redakce slovinskou, slovenskou, maďarskou a tak dále, které dnes nejsou na vrcholku priorit, co se týká evangelizace. Dnes je tam myslím Čína, Blízký východ. Tedy čínština, arabština, japonština, to jsou jazyky, které bychom podle mě měli upřednostnit. Tomuto postupně přizpůsobujeme naše struktury. Nebude už Vatikánské televizní centrum, Vatikánský rozhlas, ale ty služby zůstanou a to v rámci sekretariátu pro komunikaci.“

Například Vatikánský rozhlas už dnes funguje především jako webové stránky.

„Vysílání se postupně vypne a jazykové redakce budou vytvářet tyto stránky s textovým a audiovizuálním obsahem a podcast. Z rozhlasových služeb zůstane pouze One-zero-five, což je Vatikánský rozhlas v italštině. Je na frekvencích, které Ženeva přiděluje státům, a my jsme Vatikánský stát. A uzavřeli jsme dohodu, že budeme mít také digitální národní kanál.“

Komentuje probíhající reformy vatikánských médií jejich šéf Dario Viganò.

Spustit audio