Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci byl nalezen soubor vzácných pozdně barokních kreseb

1. leden 2012

Máte rádi pohádky o znovuobjevených pokladech? V Olomouci jeden takový poklad nedávno objevili. Nejde ale o zlato, ani o šperky. Ve Vlastivědném muzeu se totiž zcela náhodou našel soubor velmi vzácných pozdně barokních kreseb.

Na letošní rok asi pracovníci Vlastivědného muzea v Olomouci hned tak nezapomenou. Při inventarizaci sbírek našli totiž 39 kreseb zabalených v novinovém papíře. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že autorem většiny z nich je významný moravský barokní malíř Josef Winterhalder mladší? O významu objevu hovoří vedoucí Historického ústavu muzea Filip Hradil.

Filip Hradil: „Ty kresby jsou významné jednak v tom, že nebyly známy, ale myslím si, že ten největší přínos těchto kreseb spočívá v tom, že představují jeho tvorbu průřezově od 60. let 18. století do počátku 19. století a zachycují také kresby, které jsou, řekněme, pracovního charakteru. Velmi často pracují s prvotním námětem toho malíře, což je pro historiky umění a pro badatele velmi cenné, že mohou nahlédnout do jakési té myšlenkové a tvůrčí dílny toho autora.“

Josef Winterhalder ml.: Krajina s řekou a domy. Mezi 1760-1765, pero, kolorování akvarelem na papíru.

Josef Winterhalder mladší patří k nejvýznamnějším moravským malířům druhé poloviny 18. století. Působil především na Jižní Moravě.

Filip Hradil: „Máme doloženo, že se podílel na některých pracích na výmalbě kostela Hradiště svatého Hypolita u Znojma. A právě v olomouckém souboru kreseb máme zachycenou postavu svatého Jana Evangelisty, který je potom i zrealizován v tom kostele Křížovníků a lze tedy předpokládat, že to je tedy opravu Winterhalderovo dílo.“

Markéta Doláková: „Na první pohled je vidět, že se jedná o kvalitní kresbu, a dá se říct, že i v těch rychlých tazích vidíme postup malířova smýšlení. Je to kresba, která je provedena perem a pro vytvoření dojmu hloubky a vůbec prostoru je lavírovaná a zachycuje Jana Evangelistu s tradičním atributem orla. Byla potom později realizovaná v kostele, jak bylo řečeno ve cviklu pod kopulí.“

Logo

Říká historička umění Markéta Doláková a dodává.

Markéta Doláková: „Tyhle kresby jsou zajímavé tím, že nemají jednotný formát, že jsou to vlastně jakési ústřižky nebo útržky, které jsou často oboustranné. Některé z nich obsahují Winterhalderovy poznámky a ikonografické náčrty. V postatě zachycují jeho prvotní nápady, myšlenky.“

Odborníci nyní kresby zkoumají. Už teď je jisté, že díky tomuto objevu se dozvědí mnoho nového o tvorbě Josefa Winterhaldera mladšího. Kresby, jejichž hodnota se odhaduje na 7 milionů korun, uvidí příští rok i veřejnost.

Vlastivědné muzeum v Olomouci

Markéta Doláková: „Výstava se plánuje v příštím roce patrně v dubnu či květnu a potrvá asi měsíc.“

Soubor kreseb obsahuje také dílo předního rakouského malíře první poloviny 18. století Paula Trogera a i další díla zatím neurčených autorů.

autor: Radka Kvasničková
Spustit audio