22. listopadu  2015 v 19:15  rubrika: Zprávy

Vnuk velitele Osvětimi a vnučka bývalé vězenkyně vyzvali k otevřenému dialogu o minulosti i současnosti

Zleva: Novinářka Tal Bashan, moderující Don Sparling a vnuk velitele osvětimského vyhlazovacího tábora Rainer Höss - Foto: Jiří Salik Sláma

Zleva: Novinářka Tal Bashan, moderující Don Sparling a vnuk velitele osvětimského vyhlazovacího tábora Rainer HössFoto: Jiří Salik Sláma

Plné brněnské univerzitní kino Scala sledovalo 17. listopadu překvapivé setkání. Vnuk velitele osvětimského koncentračního tábora Rainer Höss usedl k jednomu stolu s Tal Bashan, dcerou ženy, která Osvětim přežila. V debatě pořádané Masarykovou univerzitou s názvem Lidskost versus barbarství našli nejen společné slovo, ale postavili se za stejné poselství.

Oba hosté se se svým rodinným dědictvím vypořádávají po svém. Novinářka Tal jako první v Izraeli otevřela téma druhé generace obětí holocaustu, a jak se s tím srovnávají. Rainer se distancoval od své rodiny, sbírá materiály o minulosti a veřejně vystupuje. Jejich rozhovor byl místy až překvapivě uvolněný a několikrát se spolu i zasmáli. Smích totiž léčí.  

„Moje matka zkoumala úlohu humoru během holocaustu. Někdy je realita tak temná, že je humor potřeba, aby se s ní dalo srovnat,“ zmiňuje Tal Bashan práci své matky Ruth Bondy, která přežila Osvětim a stala se překladatelkou českých autorů do hebrejštiny.  

Dcera paní Bashan dokonce chystá divadelní hru o holocaustu plnou černého humoru. A s nadhledem oba hosté debaty komentovali i vzájemné, pro mnohé nečekané, porozumění:  

„Vtipkovala jsem, že pojedeme na evropské turné jako band. Poté, co jsme tady tak uspěli. To je vtípek pro vás!“  

Zleva doprava: Dr. Josef Mengele, Rudolf Höss, Josef Kramer a neidentifikovaný voják - Foto: United States Holocaust Memorial Museum

Zleva doprava: Dr. Josef Mengele, Rudolf Höss, Josef Kramer a neidentifikovaný vojákFoto: United States Holocaust Memorial Museum

Třetí generace odkazu holocaustu je otevřenější než ty předchozí. Oba hosté debaty se shodli, že o hrůzných událostech se nesmí mlčet, ale naopak, co nejvíce otevřeně mluvit. A to platí nejen u holocaustu.  

„Nejdůležitější věcí je dialog, a to i mezi nepřáteli. Zažíváme to i v Izraeli s Palestinci. Já jsem se dokonce setkala s palestinskou skupinou novinářů, ne se vším jsme spolu souhlasili, ale bylo důležité potkat se jako lidské bytosti.“  

Tal Bashan přiznala, že nabídka dialogu s Rainerem Hössem ji zaskočila a musela k němu sbírat odvahu. Jejich v přátelském duchu probíhající setkání se nakonec stalo symbolickou katarzí.  

„Jeden z přeživších se se mnou jednou bavil a řekl: Přežil jsem tvého dědečka a tohle je moje pomsta – jsem přítelem jeho vnuka,“ říká Rainer Höss.  

„Můžu dodat, že moje matka by nepoužila slovo pomsta. Ale ta symbolika, že já, dcera československé Židovky, která prošla Terezínem a Osvětimí, sedím vedle vnuka Rainera Hösse, je triumfem,“ dodává Tal Bashan. 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas