Výstava Zmařené naděje představí poválečné Československo jako křižovatku židovských osudů

25. únor 2015

V Galerii Roberta Guttmanna bude dnes zahájena výstava „Zmařené naděje. Poválečné Československo jako křižovatka židovských osudů“. Je již druhým výstavním projektem, kterým Židovské muzeum v Praze reflektuje 20. století jako éru uprchlíků.

Výstava představí málo známé aspekty historie českých zemí po druhé světové válce, spojené s návratem přeživších z koncentračních táborů a tranzitem desetitisíců židovských uprchlíků přes naše území. Tematicky tak navazuje na předchozí výstavu Židovského Muzea v Praze Orient v Čechách? Židovští uprchlíci za první světové války.

Porážka hitlerovského Německa a konec druhé světové války v Evropě znamenaly i konec genocidy osob, které byly na základě zákonů platných na územích ovládaných nacistickým Německem či jeho spojenci označeny za židy či tzv. židovské míšence. Přeživší z českých zemí se postupně vraceli domů a začínali nový život, jehož nedílnou součástí byla vzpomínka na zavražděné.

Dětský útulek v Dušní ulici, 1946

V Evropě zmítané přesuny populací, politických uprchlíků a bezdomovců se rodily nové hranice. Na východě se množily fyzické útoky na navrátilce, mnohde propukaly nové protižidovské pogromy. Díky své geografické poloze se Československo stalo křižovatkou nadějí tisíců židů bez domova, prchajících zejména z Polska, ale také z Rumunska, Maďarska a Sovětského svazu. Někteří se zde chtěli usadit, jiní přes naše území směřovali do západních okupačních zón Německa či Rakouska a snili o cestě do Ameriky či Palestiny.

Naděje přeživších na nový, poučený svět bez nenávisti, bez neustále opakovaných rasistických a nacionalistických stereotypů byly často konfrontovány se setrvačností byrokracie a propagandy. Předsudky byly zakořeněny příliš hluboko. Po komunistickém převratu se počátkem padesátých let protižidovská hesla do Československa vrátila v plné síle.

Oslava židovského svátku Chanuka, Praha, prosinec 1945

Výstava potrvá od 26. února do 23. srpna 2015.

Adresa:
Židovské muzeum v Praze – Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1
Otevřeno denně kromě sobot a židovských svátků 9 – 16.30 (do 27. března 2015) a 9 – 16 (od 29. března 2015)

autor: Židovské muzeum v Praze
Spustit audio