Walk for Help – cestováním lze i pomáhat

18. červen 2016

Vypadalo to jako naprosto bláznivý nápad, ale pak se ukázalo, že funguje! Walk for Help, čili Cesta pro pomoc, je projekt, kdy cestovatelé prezentují svoji výpravu jako charitativní cestu a vybírají od sponzorů peníze na činnost nějaké neziskové organizace, která má v cíli jejich cesty nějaký fungující projekt.

Myšlenka Walk for Help se zrodila v hlavě jednoho švédského cestovatele, který své fotky dával na web a přitahoval tak pozornost veřejnosti k potřebě pomoci obětem zemětřesení v Nepálu. Podle stejného scénáře vloni postupovali dva čeští dobrodruzi, kteří se rozhodli podpořit Charitu Česká republika. Její pracovník Benjamin Mlýnek vypráví:

„Kluci nás oslovili poprvé někdy vloni s tím, že plánují výlet do Skotska a že by chtěli celý ten jejich výlet napojit na nějakou charitativní akci a vybírat peníze na Sýrii. A s tím je spojený takový vtipný příběh, když za námi přišla kolegyně z PR oddělení s tím, že má tento úžasný nápad a že dva kluci jdou někam na výlet a že chtějí sbírat peníze. A my jsme se s kolegy z projektového oddělení chytli za hlavu: Né, to zase bude nějaká šílenost, nějaké takovéto hurá akce, které nás budou stát spoustu času, a vybere se z toho relativně málo peněz a jestli by nebylo lepší investovat do nějaké systematické kampaně. A Jitka nás tehdy přesvědčila, že ne, že to za to stojí.“

Pavel Doubek a Koudy před odjezdem do Skotska

Referent Charity ČR pro Blízký východ Benjamin Mlýnek se pak s cestovateli setkal.

„Já jsem měl tak jednu-dvě schůzky s klukama, kdy jsem jim popisoval, jaké projekty v Sýrii děláme, a když by vybrali nějaké peníze, tak na jaké aktivity by šly. A pak se k našemu překvapení podařilo vybrat zhruba 250 tisíc, což zní až neuvěřitelně vzhledem k tomu, že se dva kluci vydali na výlet.“

Letos se skupina cestovatelů rozrostla na šest lidí a za 47 dní se vydá do Indie do Himálají.

„Jejich plánem je podpořit náš projekt v Nepálu, kde obnovujeme školy po zemětřesení, které tam bylo vloni. A těch partnerských organizací, na které chtějí přispívat, je víc.

V Nepálu má projekt síť mezinárodních Charit.

„Takže nejenom Charita Česká republika, ale ve spolupráci s dalšími mezinárodními charitami nebo sesterskými organizace v dalších zemích. Celý tento program má za cíl, aby se do konce roku 2018 obnovilo 34 škol, které jsou v regionu Sindhupalchok, který byl nejvíc postižen tím zemětřesením. Kde po zemětřesení bylo zničeno 90 % všech těch škol, jestli se nepletu, a byla potřeba buď nějaká obnova těch škol, nebo úplné postavení na zelené louce.“

Odlévání betonových sloupců pro budovu základní školy Srijana v Nepálu

Školy staví místní lidé.

„Na základě procesu výběrového řízení jsme oslovili několik místních dodavatelů, několik místních stavebních firem. A jestli se nepletu, tak jsme v tuhle chvíli vybrali tři, protože ten region je velký a té práce je hodně. Jsou to místní stavitelské firmy, odebíráme materiál, který je pokud možno dostupný v místě. Protože to je také jeden z těch principů humanitární pomoci, že se snažíme maximálně využívat zdroje v tom místě. Kdybychom všechny cihly a cement přivezli z Evropy, bylo by to možná snazší, možná by to mohlo být dokonce i levnější, protože teď v Nepálu všichni staví, když tam bylo zničeno až 800 tisíc domů, tak samozřejmě ty ceny surovin a stavebních firem vylítnou. Nicméně když bychom to dovezli ze zahraničí, tak tím úplně rozbijeme ten trh, který se už teď potýká s obrovskými problémy kvůli té katastrofě.“

Stavební plány vyhotovila organizace, která dlouhodobě působí ve Švýcarsku.

„Oni vytvářeli plán na ty školy tak, aby to splňovala nějaká kulturní požadavky a zvyklosti tak, jak se v Nepálu tradičně staví. Ale současně jsou ty budovy navrženy tím způsobem, aby odolaly zemětřesení v takové síle, jaká tam byla vloni v březnu. A ty stavební plány se snaží o to, abychom znovu postavili ty školy v lepším stavu, než ve kterém byly předtím, aby to zvýšilo ten standart. Současně vedle stavby školy se upravuje i prostor okolo, stavíme tam latríny a zásobování vodou, aby ty děti mohly žít v prostředí, které je pro ně příjemné a kde jim nehrozí žádná rizika z onemocnění atd.“

Architektonický plán výstavby základní školy v Kolechaur v Nepálu s třemi učebnami a jedním kabinetem

Zemětřesení však pro budovy není jediným rizikem.

„Ty stavby by měly být odolné i proti dalším rizikům, které se tam můžou vyskytnout, zejména proti sesuvům půdy a povodním. Takže ta škola potom může sloužit i jako nějaké záchytné místo v případě další katastrofy, že se tam můžou ti obyvatelé stáhnout a schovat.“

Letošní Walk for Help podpoří kromě Charity Česká republika také organizaci Most ProTibet, která se zabývá rozvojovou pomocí v indickém Himálaji a Tibetu.

Spustit audio