2. listopadu  2014 v 22:05  rubrika: Zprávy

Zákaz reinkarnace i znárodnění křesťanství – i to jsou metody omezování náboženské svobody v Číně

Souboj čínských draků - ilustrační foto - Foto:  Shizhao, GNU General Public License, verze 1.2

Souboj čínských draků - ilustrační fotoFoto:  Shizhao, GNU General Public License, verze 1.2

Komunistický režim Číny tradičně pronásleduje věřící všech náboženství. Vloni vystupňoval perzekuci křesťanů, přestože bývalý papež Benedikt XVI. před pěti lety vyzval tamější komunistický režim ke spolupráci a dialogu. Letos se situace zhoršila ještě víc.

Čínský komunistický režim stále stupňuje pronásledování křesťanů a ti dnes zažívají nejhorší perzekuci od kulturní revoluce. Upozorňuje na to ředitel organizace China Aid Bob Fu, který byl sám v Číně vězněn a mučen a nakonec uprchl do Hongkongu a potom do Spojených států. Podle něj úřady tažení proti křesťanským církvím zesílily – demolují kostely nebo z nich odstraňují kříže a přibývá věřících i duchovních, kteří jsou odsouzeni k mnohaletým trestům vězení.  

Letos došlo k raziím ve více než 300 kostelů a roste i počet brutálních útoků na křesťany. V září vzala policie útokem kostel státem registrované Církve Olivové hory ve Fo-šan v provincii Kuang-tung a zatkla asi stovku věřících na mši, včetně malých dětí. Členové kongregace ve východočínském městě Wen-čou dva měsíce fyzicky bránili kříž na střeše kostela, ale policisté jej nakonec odstranili při ostrém střetu s věřícími a desítky jich zranili. Podle Fua Čína takové incidenty nezažila ani za kulturní revoluce, kdy bylo náboženství zakázáno.  

Dnes Peking oficiálně uznává evangelickou a katolickou víru, taoismus, buddhismus a islám, ale všechny je šikanuje, často i bizarními způsoby – před sedmi lety například buddhistům „zakázal reinkarnaci“. Katolíci zase nesmějí oficiálně uznávat Vatikán. Všechny církve musí mít státní registraci a fungují pod bedlivým dozorem státu, takže většina věřících svou víru praktikuje tajně.  

Nedávno vláda oznámila, že křesťanství „znárodní“. Nikdo netuší, co to bude v praxi znamenat, ale ředitel Státního úřadu pro náboženské otázky Wang Cuo-an prohlásil, že „křesťanská teologie se musí přizpůsobit čínským podmínkám“; musí se „počínštit“ a křesťané musejí „přispívat k harmonickému pokroku země, kulturnímu rozkvětu a hospodářskému rozvoji“. Brzy nato úřady zesílily zásahy proti zahraničním misionářům a jejich dobročinným organizacím.  

Stupňování perzekuce však paradoxně vede k růstu počtu křesťanů. Zatímco v roce 1949 jich byl necelý milion, dnes se jich odhaduje na 90 milionů. Odborníci předpovídají, že za pár let bude mít Čína nejpočetnější křesťanskou komunitu na světě a v zemi samotné bude víc křesťanů než členů komunistické strany. 

Pořad: Doteky víry  |  Stanice: ČRo Radiožurnál
Čas vysílání: sobota–neděle 22:05  |  Délka pořadu: 55 minut  
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas