Západní křesťané zítra oslaví Letnice

14. květen 2016

Slavnost seslání Ducha svatého neboli Letnice, oslaví už zítra západní křesťané. Jde o třetí nejdůležitější svátek křesťanství. Podobně jako u Velikonoc, i zde křesťané navazují na židovské svátky.

„U Židů byly tyto svátky poděkováním za prvotinu z úrody. A v případě křesťanství v rámci těchto židovských svátků došlo ke konkrétní události, kdy Ježíšovi učedníci byli naplněni Duchem svatým.“

Vysvětluje pater Radek Tichý.

„O Velikonocích jsme oslavili, že Ježíš byl ukřižován a vstal z mrtvých. 40 dní po Velikonocích je jiný svátek, kdy podle Bible Ježíš odešel k Otci, do jeho slávy, a učedníci byli shromážděni sami a čekali na to, co Ježíš zaslíbil, na seslání Ducha svatého. A právě při tomto shromáždění v devět hodin dopoledne se stala zvláštní událost.“

Citace z Nového zákona: „Když nastal den Letnic, byli všichni shromážděni na jednom místě. Náhle se strhl hukot z nebe, jako když se žene prudký vichr, a naplnil celý dům, kde byli. A ukázaly se jim jakoby ohnivé jazyky, rozdělily se a na každém z nich spočinul jeden; všichni byli naplněni Duchem svatým a začali ve vytržení mluvit jinými jazyky, jak jim Duch dával promlouvat.“

Seslání Ducha svatého (letnice). Počátek 17. století, Řecko. Ze svátkové řady ikonostasu. Ze sbírek Muzea ruské ikony v Moskvě

Tak popisují Skutky apoštolů událost, kterou svátek Letnic připomíná.

„Barva, která se v tento den používá, je červená na znamení Ducha svatého a těch ohnivých jazyků, které se ukázaly apoštolům. Při bohoslužbě se čtou texty, které o Duchu svatém mluví. A potom se zpívá takzvaná sekvence, která je zpívanou prosbou, aby Duch svatý přišel.

„Svatý Duchu, sestup k nám, dej své světlo temnotám,“ zpívá se v oné sekvenci. Kdo ale vlastně Duch svatý je, vysvětluje opět Radek Tichý, který na Katolické teologické fakultě v Praze přednáší liturgiku:

„Jako Duch svatý je označována jedna ze tří Božských osob. V křesťanství totiž je ta víra, že Bůh je jeden, ale ve třech osobách. Bůh Otec, Bůh Syn a Bůh Duch svatý. A slavnost Seslání Ducha svatého připomíná to, že Bůh se takto projevuje. Jako Duch, který oživuje, který dává život, který dává dech.“

Podle křesťanského pojetí, ale nebyli Duchem svatým obdařeni jen apoštolové.

„Duch Boží byl dáván opakovaně, opakovaně se projevuje v životě stvoření, v životě lidstva.“

S Letnicemi se proto pojí také svátost biřmování. Při ní přijímají věřící dary téhož Ducha svatého, který byl seslán v den Letnic na apoštoly:

„Pojem Dary ducha svatého je inspirován Biblí, ale ne Novým zákonem, jak by člověk čekal, když byl seslán na apoštoly až po Ježíšovi. Objevuje se v jednom proroctví v knize Izajáše, který mluví o tom, že Boží Mesiáš bude naplněn dary Ducha svatého. Vypočítává jich šest či sedm. Jsou to konkrétní dary: moudrost, rada, rozum síla, umění a tak dále.“

Dodává Radek Tichý.

Spustit audio