Zemřel kněz a matematik Miloš Raban

23. leden 2011

Hejnice na Frýdlantsku jsou známé v posledních letech takzvanou „hejnickou poutí“. Tento týden se tam ale konal pohřeb člověka, který se zasloužil o její obnovu, Miloše Rabana. Šlo o zajímavou osobnost hned z několika důvodů. Miloš Raban totiž například spojoval matematiku a teologii.

Miloš Raban, který se narodil před dva a šedesáti lety v Kryštofově údolí u Liberce, vystudoval sice v Praze systémové inženýrství, ale pak odešel do Itálie a tam se pustil do studia teologie a filozofie. Po letech života v sousedním Německu se rozhodl odejít do Hejnic a obnovit tamní – komunistickým režimem zdevastované – poutní centrum. Připomíná jeho přítel, Michal Olekšák:

Michal Olekšák: „On dokázal tohle místo obnovit jednou velikou moudrostí. On říkal ‘Hospodine, zde jsem a učiň ze mne, co chceš, ale dej mi k tomu prostředky.‘ A ono to platí a ono to funguje. Já jsem tuhle jeho hlubokou myšlenku převzal při opravách svých kostelů a musím se přiznat, že ano, funguje to, proto tohle místo vybral si Bůh, proto ho sem poslal a proto mu dal i ty peníze, proto je to opravené.“

Pater Miloš Raban mezi studentkami

U začátku nákladné obnovy kostela, kláštera a duchovního centra, na kterou přispěli lidé z mnoha zemí, byla spolu s Milošem Rabanem Jana Bezvodová.

Jana Bezvodová: „Pan farář měl takové dvě zásady. Vždycky to bylo hledání Boží vůle, to byla priorita, a druhá byla tedy i plnit očekávání církve. A on se cítil být povolán a určitě byl, protože měl vlastnosti, které se u člověka těžko kloubí. On byl úžasný teolog, zároveň byl ohromný matematik. Měl i ty manažerské schopnosti, což je málokdy a on se prostě do těch Hejnic zamiloval a věřil, že to poutní místo bude fungovat. Že se obnoví ta sláva, protože největší sláva byla ve středověku. A když už by to asi jiní vzdali, tak i uprostřed toho všeho náročného jednání a řízení a všech civilních věcí, tak prostě se odešlo do kaple, vzal nás sebou a tam jsme se modlili.“

Pouť ke svaté Sáře v Hejnicích

Po faráři Rabanovi teď vede hejnické centrum duchovní obnovy Petra Šiklová. Do centra se sjíždějí na semináře a vzdělávací kurzy lidé z celé Evropy.

Petra Šiklová: „Ať to je jakákoliv národnost, německá, česká, polská, ale zároveň sem jezdí z Francie, prostě ze všech států Evropské unie, školy, lékaři a výzkumní pracovníci, ale zároveň především rodiny s dětmi na exercicie, které se týkají posílení rodiny.“

Chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích

Kromě znovuoživení centra má podle Jany Bezvodové farář Raban zásluhu na obnově hejnické poutě.

Jana Bezvodová: „Protože právě on byl taková osobnost, která se pohybovala – zvlášť v Česku, Německu a Polsku. A ohromně ho nadchla idea smíření těch národů, lidí, tedy ta pouť smíření. Osmého května, je to mariánský svátek a shodou okolností je to tedy i konec druhé světové války. A je to úžasný pocit, jak se všichni dokážeme dneska bez jakýchkoliv problémů přátelit, bavit a prostě sejít se na té pouti, nejenom na mši, ale potom třeba v klášteře. Je to opravdu úžasný pocit, jak ty lidi spojí úplně něco jiného a ta historie už je historií.“

Pouť smíření mezi národy (8. května 2006)
Spustit audio