Kaprálová Vítězslava (1915 - 1940)

Česká hudební skladatelka Vítězslava Kaprálová v roce 1935 - Foto: Public Domain, Wikimedia Commons

Česká hudební skladatelka Vítězslava Kaprálová v roce 1935Foto: Public Domain, Wikimedia Commons

Je považována za nejtalentovanější českou skladatelku 20. století, dožila se však pouhých pětadvaceti let. Hudební základy dostala od svého otce, skladatele a profesora skladby Václava Kaprála. Studovala na brněnské konzervatoři kompozici u Viléma Petrželky a dirigování u Zdeňka Chalabaly (1930 - 1935), v Praze pak na mistrovské škole u Vítězslava Nováka a Václava Talicha (1935 - 1937). Poté vycestovala do Paříže a v letech 1937 - 39 se stala žákyní Charlese Muncha na Ecole normale de Musique.

Významnou kapitolou jejího skladatelského i lidského vývoje byly v těchto letech zejména konzultace s Bohuslavem Martinů, s kterým navázala úzký osobní vztah. V roce 1937 dirigovala v Praze Českou filharmonii ve své nejznámější orchestrální skladbě - Vojenské symfonietě . Následujícího roku pak touto skladbou zahájila festival Mezinárodni společnosti pro soudobou hudbu v Londýně, kde dirigovala orchestr BBC. Za jejího života byly její skladby prováděny na koncertech skladatelských spolků soudobé hudby Mánes a Přítomnost. Kompozičně navázala zejména na skladatele české moderny a francouzské Pařížské Šestky. Její odkaz čítá necelých šedesát opusů, komponovala skladby klavírní a orchestrální, dále pak písně s klavírem a další komorní hudbu. 

Umělecký názor Bohuslava Martinů ji zprostředkovaně připoutal k rodné lidové hudbě a postupně přetvořil charakter jejích kompozičních prací. Jde o osobité, dosud stálé životné spojení vlivů tehdejší francouzské hudby s bohatým rytmickým a melodickým fondem lidové hudby moravské. 

Tituly k pronájmu - viz Hudebniny k pronájmu (*.pdf) 

Odkaz na webové stránky The Kapralova Society 

Tituly k prodeji:
Dva ženské sbory, op. 17
Koncert pro klavír a orchestr d moll
Partita pro smyčcový orchestr a klavír op. 20
Smutný večer
Smyčcový kvartet č. 1, op. 8
Suita rustica, op. 19
Suite en miniature, op. 1
Vánoční preludium
Vojenská symfonieta op. 11 

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas