Krček Jaroslav (nar. 1939)

Jaroslav Krček - Foto: Rodinný archiv

Jaroslav KrčekFoto: Rodinný archiv

Autorova tvůrčí orientace je vedena po třech liniích lidové, historické a soudobé hudby. Studoval pedagogické oddělení hudební školy B. Jeremiáše v Českých Budějovicích, posléze však přešel na Pražskou konzervatoř a věnoval se kompozici a dirigování. Studia dokončil v roce 1962 ve třídě skladatele Miloslava Kabeláče a dirigenta Bohumíra Lišky. Po absolutoriu nastoupil jako hudební režisér do Československého rozhlasu Plzeň, kde působil do roku 1967.

Ve stejném povolání pokračoval od roku 1975 v hudebním vydavatelství Supraphon. Zajímá se především o lidovou tvořivost a lidové hudební projevy, zejména jihočeské a západočeské provenience. Je autorem několika stovek úprav lidových písní a tanců pro Plzeňský lidový soubor a později také pro soubory, které sám založil - Chorea bohemica (1967) a Musica bohemica (1975). Musica Bohemica od počátku 80. let do roku 1993 fungovala v rámci Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, v průběhu 90. let se osamostatnila a dodnes platí za špičkový soubor svého druhu. Jako autor a interpret spolupracuje Krček i s dalšími tělesy jako je např. Capella Istropolitana. Komponuje skladby inspirované historickou a lidovou hudbou pro potřeby svého souboru, i další autorskou symfonickou, komorní a vokální hudbu využívající aktuálních kompozičních technik. Za elektronickou operu Nevěstka Raab (1971) na libreto Zdeňka Barborky získal druhou cenu na mezinárodní soutěži opery a baletu v Ženevě. 

Vytvořil také několik desítek rekonstrukcí i nově konstruovaných nástrojů, které zvukově ozvláštňují jeho kompozice inspirované českým folklorem. 

Filozofující tendence nezřídka vyjadřuje pomocí nadčasových významů antických a jiných historických textů. V současné době hledá autor oproštěný výraz pro duchovní etos přítomnosti. 

Tituly k pronájmu - viz Hudebniny k pronájmu (*.pdf) 

Tituly k prodeji:
Barokní písně času vánočního
Deset lidových tanců
Hrajte mně, muziky, vesele
Hřej, sluníčko, hřej
Prozpěvují anjelové
Sedm drobných skladeb pro souborovou hru
Symfonie č. 4 Desiderata"
Symfonie č. 5 „Renesanční"
Tance a taneční melodie 17. a 18. století  

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas