Rejšek Radek (nar. 1959)

Radek Rejšek - Foto: Alexandr Vojta

Radek RejšekFoto: Alexandr Vojta

Na konzervatoři v Praze studoval kompozici (J. Feld a O. Semerák) a hru na trubku (V. Junek a J. Svejkovský). Ve studiu kompozice pak pokračoval na pražské AMU (J. Dvořáček) a na brněnské JAMU (Z. Zouhar), kde v roce 1990 svá studia ukončil.

Jeho celoživotní zálibou je historie a stavba varhan a kampanologie, což uplatňuje i na půdě Českého rozhlasu, kde je od roku 1988 zaměstnán jako hudební režisér a od roku 1992 též jako hudební redaktor na stanici Český rozhlas 3 - Vltava. Zde realizuje programové projekty "Historické varhany Čech a Moravy" a "Zvony". Od roku 1995 je pedagogicky činný na pražské konzervatoři, kde vyučuje hudebně teoretické předměty. Od roku 1997 je místopředsedou Společnosti pro elektroakustickou hudbu. 

Působil jako sbormistr Pěveckého sdružení Foerster v Benátkách nad Jizerou (1980 - 1995) a dívčího pěveckého sboru Collegium cantatinum (1991 - 1997). Svou iniciativou přispěl k restaurování zvonohry pražské Lorety, kde od roku 1989 působí jako carillonér, od roku 1994 jako carillonér titulární. V roce 1997 byl při setkání evropských carillonérů v barceloně přijat do mezinárodní organizace Eurocarillon, jejíž akcí se pravidelně účastní již od roku 1995 a prostřednictvím této organizace se snaží i u nás netradiční carillonérské umění uvést do povědomí širší veřejnosti. 

V rámci režie projektu "Liturgický rok v gregoriánském chorálu" spolupracuje i se souborem Schola Gregoriana Pragensis. Kromě toho je vyhledáván nejrůznějšími vydavatelstvími jako hudební režisér - především pro realizaci snímků varhanní, ale i komorní hudby a ostatních žánrů. Tímto způsobem se již podílel na vzniku již 97 CD. Jako skladatel je zastáncem principů bezprostředně navazujících na osvědčené, tradicí a praxí prověřené hodnoty. I když se nevyhýbá experimentu, snaží se o aplikaci těchto principů i v rámci žánrů, kde se tento přístup spíše neočekává (např. v elektroakustické hudbě). V současné době preferuje tradiční formy s výrazným uplatňováním tonality a souzvuků všeobecně uznaných za "konsonantní", s nimiž se však snaží pracovat konstruktivistickými metodami. 

Tituly k prodeji:
Tempus Quadragesimae 

 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas