28. prosince  2015 v 11:36  rubrika: Tituly - historická řada

Stabat mater - Jakub Jan Ryba (ed. Vojtěch Spurný)

Stabat mater - Jakub Jan Ryba - Foto: Nakladatelství ČRo

Stabat mater - Jakub Jan RybaFoto: Nakladatelství ČRo

Jakub Šimon Jan Ryba patří nepochybně k nejznámějším českým kantorům a zároveň je (poněkud nespravedlivě) vnímán téměř výhradně jako autor jednoho díla, byť obecně známého a oblíbeného - České mše vánoční.

Stabat Mater pro 4 sólisty, sbor a orchestr je Rybovým nejambicióznějším kantátovým dílem. Vzniklo roku 1805, což byl v osobním skladatelově životě poměrně těžký rok – jeho hmotná situace byla svízelná a poměry na rožmitálské škole, kde vyučoval, se zhoršily do té míry, že musel písemně požádat městský úřad o zjednání nápravy. V těchto starostech jej musel potěšit dopis plzeňského kolegy Františka Křepelky, který navrhl skladateli, aby napsal nějaké větší dílo přímo určené Plzni. Rybu nápad zaujal, mj. i proto, že nemusel tentokrát brát v úvahu skromné provozovací poměry venkovského kúru, ale mohl své dílo koncipovat v měřítku odpovídajícímu významu a možnostem prostředí, kde mělo být poprvé provedeno – v hlavním plzeňském chrámu sv. Bartoloměje. 

Tato kompozice ukazuje Rybu nejen jako zkušeného a originálního skladatele, ale také nastiňuje možnosti jeho talentu včetně dramatické vlohy, které ve stísněném venkovském prostředí vůbec nemohl uplatnit. Stylově vyrůstá skladba z pozdního klasicismu a v mnohých detailech postřehneme romantickou hudební dikci – v doprovodech, v sólech dechových nástrojů i ve vokální sazbě. 

Samostatné party pouze k pronájmu na nakladatelstvi@rozhlas.cz 

Další tituly Jakuba Jana Ryby vydané Nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Česká mše vánoční (partitura)
Česká mše vánoční (party)
Česká mše vánoční / klavírní výtah
Česká mše vánoční / komorní verze
Stabat mater 

obsazenífl concerto, 2ob, 2cl in Si bemolle/in Do, 2fag, clno principali in Do/Re diesis/De, 2cor in Do basso/in Sol diesis/in Mi/in Re diesis/in Si bemolle basso/in Re/in Fa/in La, timp, clavicembalo/organo e violone, archi, coro misto, SATB soli
materiálpartitura
nakl.č.R 320
cena650,- Kč

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas