20. srpna  2010  rubrika: Tituly - vážná hudba

Hej Vánoce, dlouhý noce - Otmar Mácha

Otmar Mácha - Hej, Vánoce, dlouhý noce, suita vánočních písní - Foto: Nakladatelství ČRo

Otmar Mácha - Hej, Vánoce, dlouhý noce, suita vánočních písníFoto: Nakladatelství ČRo

Otmar Mácha (1922 - 2006) vytvořil rozsáhlé a významné dílo všech vokálních i instrumentálních žánrů. Zahrnuje mimo jiné šest oper, oratorium, kantáty, velké formy symfonické, nástrojové koncerty a desítky skladeb komorních. Pozoruhodně početná je Máchova tvorba věnovaná dětem, především dětským sborům. 

Předkládaný titul, Hej, Vánoce, dlouhý noce s podtitulem Suita vánočních písní na lidové texty pro dětský sbor, bicí nástroje, zobcovou flétnu a smyčce patří do okruhu brilantních aranžmá. Mácha vybral z přebohaté pokladnice českých a moravských lidových (v případě písně „Chtíc aby spal“ zlidovělých) vánočních písní 17 nápěvů s původními texty a upravil je do podoby malé suity s instrumentálními mezihrami. 

Skladba plyne v jednom proudu a jako celek vyniká jadrným muzikantským půvabem s náležitě kontrastním sledem písní pomalých, lyrických a písní veselých, rozverných se závěrečným hymnickým vyvrcholením v písni Narodil se Kristus Pán. Faktura je prostá, dětský sbor je traktován od jednohlasého unisona po čtyřhlas včetně sól ze sboru. Rovněž doprovodný instrumentální soubor je pojednán prostým způsobem s využitím typických postupů lidové hudby – ostinát, dudáckých prodlev, hudeckého cifrování, melodické koloristiky. Suita vznikla v roce 1996 a nebyla to první Máchova skladba tohoto zaměření: předcházely jí podobné suity: Ó, dej nám, Pane, večer veselý pro dětský sbor, dechové kvinteto a bicí nástroje z roku 1995 nebo Deset vánočních koled pro vyšší hlas, sopránový nástroj a klavír (taktéž ve verzi pro ženský sbor) z roku 1988. Suita Hej, Vánoce, dlouhý noce dokáže svou půvabnou prostotou a bezprostřední působivostí náležitě evokovat utěšenou i radostnou atmosféru Vánoc tak jako mnoho jiných skladeb tohoto typu od mnoha jiných českých skladatelů. 

Další skladby Otmara Máchy vydané Nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Jarní sonáta, Podzimní sonáta 

 

Samostatné party pouze k pronájmu na nakladatelstvi@rozhlas.cz 

obsazenícoro bamb, perc, fl becc, archi
materiálpartitura
nakl.č..R 205
cena260,- Kč

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas