2. prosince  2009  rubrika: Tituly - vážná hudba

Hymnos - Svatopluk Havelka

Svatopluk Havelka - Hymnos - Foto: Nakladatelství ČRo

Svatopluk Havelka - HymnosFoto: Nakladatelství ČRo

Svatopluk Havelka (1925 - 2009) patří k nejvýznamnějším českým skladatelům 2. poloviny 20. století a počátku století našeho. Studoval skladbu soukromě u K. B. Jiráka (1945 - 47), současně na filozofické fakultě Univerzity Karlovy hudební vědu. Od roku 1954 působil jako skladatel z povolání. Byl vyhledávaným soukromým pedagogem skladby, po pádu komunismu byl v únoru 1990 konečně jmenován profesorem skladby na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze.

Za svou tvorbu byl mnohokrát oceněn, naposledy obdržel v roce 2006 cenu ministra kultury za celoživotní dílo. Kromě tvorby symfonické a komorní je autorem hudby k více než sto padesáti českým filmům. Rovněž jako tvůrce filmové hudby získal několik významných ocenění - např. za hudbu k filmům režiséra Vojtěcha Jasného Až přijde kocour (1963), Všichni dobří rodáci (1968) a k pohádce Princ a večernice (Cena ministra kultury, 1981). 

Komorní kantáta pro baryton, klarinet a vibrafon na řecký text listu apoštola Pavla Filipským Hymnos z roku 1999 náleží k volnému cyklu vokálně instrumentálních skladeb na biblické texty v řečtině, který vznikal postupně od roku 1993 (Parenéze pro soprán, klavír, dva hráče na bicí) až do prvních let našeho století (Alfa a omega - 2002). Pro kantátu Hymnos je typické použití vibrafonu jako jednoho z doprovodných nástrojů. Pokračuje Havelkova náklonnost k bicím nástrojům a jejich v mnohém objevné využívání je přeneseno do stylového prostředí pozdních děl. 

Další skladby Svatopluka Havelky vydané Nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Agapé je láska
Parénéze
Symfonie č. 1
Znamení časů 

 

obsazeníbaritono solo, cl, vibf
materiálpartitura, part
nakl.č.R 188
cena240,- Kč

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas