19. června  2013 v 09:56  rubrika: Tituly - vážná hudba

Kerekate - Invokace pro sólový hoboj - Sylvie Bodorová

Kerekate - Sylvie Bodorová - Foto: Nakladatelství ČRo

Kerekate - Sylvie BodorováFoto: Nakladatelství ČRo

"Výzvu Českého rozhlasu k napsání soutěžní skladby pro Concertino Praga jsem přijala s velkou chutí. Hoboj mám moc ráda pro jeho krásnou a nezaměnitelnou barvu, pro jeho výrazovou naléhavost. Emocionální náboj a taneční charakter cikánské hudby – to byly podněty, ve kterých se mi svět hoboje protnul se světem romské kultury.

Kerekate znamená v romštině „v kruhu, dokola". Pokud bych hledala něco typického v romské kultuře, je to návrat k určitým tématům, opětovné zpracování bolestných prožitků na straně jedné a velká, radostná živelnost na straně druhé. To byl i důvod, proč jsem se rozhodla ve své skladbě „Kerekate“ Invokacích pro sólový hoboj pro dvě charakterově odlišné věty – I. část „Lamentosamente“ je inspirovaná typickým cikánským nářkem, zatímco II. část „Quasi czardas“ se s romsou živočišnou radostí rozjíždí do rychlého tanečního víru i s typickými návraty v mikrostruktuře. 

Skladbu jsem napsala začátkem roku 2013. Ráda bych poděkovala přední české hobojistce Liběně Séquardtové za odbornou revizi." S. Bodorová 

obsazeníob solo
materiálpart
nakl.č.R 283
cena80,- Kč

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas