7. června  2016 v 09:28  rubrika: Tituly - vážná hudba

Kuře melancholik - Jan Ryant Dřízal

Kuře melancholik - Jan Ryant Dřízal - Foto: Nakladatelství ČRo

Kuře melancholik - Jan Ryant DřízalFoto: Nakladatelství ČRo

"Skladba Kuře melancholik je volně inspirována stejnojmennou povídkou Karla Josefa Šlejhara, v níž chlapec a zvíře nedokáží vzdorovat krutosti okolního světa.

Souboj křehkosti duše s bezohledností hmoty, jakožto alegorický souboj jedince se společností, se mi stal základní ideou, kterou jsem při komponování sledoval. Organická a neuchopitelná duše je vytrhávána ze své rovnováhy tzv. "ústrachy" (Šlejharův termín pro náhlý úlek), které se postupně formují do znepokojivě pochodového rytmu. V polovině kompozice nechávám orchestr zcela naturalisticky pochodovat, aby tento archetypální princip následně převzal vedoucí úlohu. 

Orchestrální zvuková masa vítězí nad meditací v sérii groteskních hudebních scén, dokud ji opět neprotne dosud umlčený, vznášející se chorál. Pikola je jakýmsi symbolickým průvodcem celého souboje a její hudební materiál je odvozen z krátkého motivu chlapeckého sóla z opery Albana Berga Vojcek." Jan Ryant Dřízal 

Skladba Kuře melancholik zvítězila v kompoziční soutěži České filharmonie v roce 2014. Partitura je věnována Jiřímu Bělohlávkovi a České filharmonii, která skladbu premiérovala 7. října 2015 ve Dvořákově síni Rudolfina. 

Samostatné party pouze k pronájmu na nakladatelstvi@rozhlas.cz 

obsazenífl picc, 2fl, 2ob, cor ingl, 2cl, 2fg, cfg, 4cor, 3trb, 3tbn, trb b, tb, timp, perc, arp, archi
materiálpartitura
nakl.č.R 340
cena160,- Kč

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas