16. března  2018 v 11:51  rubrika: Tituly - vážná hudba

Mateřídouška pro housle a klavír - David Lukáš

Mateřídouška pro housle a klavír - David Lukáš - Foto: Nakladatelství ČRo

Mateřídouška pro housle a klavír - David LukášFoto: Nakladatelství ČRo

David Lukáš vystudoval dirigování na Pražské konzervatoři ve třídě Hynka Farkače, Miriam Němcové a Miroslava Košlera. Souběžně se studiem dirigování studoval soukromě hudební kompozici (O. Kvěch, R. Rejšek) a v poslední době konzultoval svoji skladatelskou techniku se Sylvií Bodorovou.

Mezi jeho kompozice patří symfonie, sólové koncerty s doprovodem orchestru, Stabat Mater, řada komorních skladeb a vokálních kompozic. 1. symfonie „Des cauchemar et des reves“ získala 3. místo na prestižní mezinárodní skladatelské soutěži Gustava Mahlera ve Vídni a byla provedena vídeňským rozhlasovým orchestrem ORF. 

V roce 2014 získal David Lukáš cenu šéfdirigenta České filharmonie na skladatelské soutěži vypsané Českou filharmonií se svou skladbou Zrození světla. 

„Mateřídouška vznikla jako reakce na předčasnou smrt mé maminky, která podlehla zákeřné ALS. Skladba vznikala od listopadu 2014 do února 2015. Je to bezprostřední reakce na smrt někoho tak blízkého, jako je vlastní matka. Mateřídouška je plna smutku, vzteku, beznaděje, ale i láskyplného vzpomínání a cesty k usmíření se se svou bolestí. 

Skladba zazněla v premiéře 16. 7. 2016 v Manětíně, kde ji provedl Josef Špaček za doprovodu Miroslava Sekery." 

Další skladby Davida Lukáše vydané hudebním nakladatelstvím a vydavatelstvím Českého rozhlasu:
Balada o Nackenovi a houslistovi 

obsazenívno, pfte
materiálpartitura, part
durata19'
nakl.č.R 396
cena210,- Kč

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas