19. července  2011  rubrika: Tituly - vážná hudba

Modré valéry - Olga Ježková

Olga Ježková - Modré valéry - Foto: Nakladatelství ČRo

Olga Ježková - Modré valéryFoto: Nakladatelství ČRo

„V nonetu Modré valéry jsem se snažila vyjádřit pět barevných odstínů pomocí smyčcového zvuku. Jde o klasickou sonátovou formu s druhou pomalou a třetí taneční větou . Také splnění tohoto formálního apelu bylo mou ctižádostí.
 

Interpretace je možná ve dvou variantách: nonet nebo smyčcový orchestr. Každá z těchto možností přináší své vlastní barevné specifikum. V případě smyčcového orchestru vznikne nový barevný odstín, kterému k ideálnímu znění poslouží co možná nejširší nástrojové obsazení.“ 

Stěžejní část díla Olgy Ježkové (nar. 1956) tvoří vokální skladby na liturgické nebo duchovní texty /Missa in honorem sancti Adalberti, Missa laeta, Jerusalem gaude, Pater noster, Raesurrexi… a další/, dále na slova poezie O. Mikuláška, J. Skácela a dalších českých básníků /cykly písní a sborů/. Zdrojem její inspirace k instrumentální tvorbě je výtvarné umění a barevné slyšení světa. /Spektrum základních barev pro kytarové duo, Žlutočervený plakát pro symfonický zvuk, Smyčcový kvartet „Modrý“/ a další.
Olga Ježková 

Další skladby Olgy Ježkové vydané Nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Oko
Pastýř David 

 

Samostatné party pouze k pronájmu na nakladatelstvi@rozhlas.cz 

obsazení4vno, 2vla, vcl, cb, perc / archi
materiálpartitura
nakl.č.R 229
cena195,- Kč

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas