19. srpna  2015 v 10:06  rubrika: Tituly - vážná hudba

Symfonická fantasie z opery Její pastorkyňa - Leoš Janáček / instr. Iša Krejčí

Leoš Janáček / arr. Iša Krejčí - Symfonická fantasie z opery Její pastorkyňa - Foto: Nakladatelství ČRo

Leoš Janáček / arr. Iša Krejčí - Symfonická fantasie z opery Její pastorkyňaFoto: Nakladatelství ČRo

Iša Krejčí (1904-1968) celoživotně dělil své umělecké aktivity mezi oblast skladatelskou a dirigentskou. Symfonická fantazie z opery Její pastorkyňa Leoše Janáčka tvoří de facto jakousi pomyslnou spojnici mezi těmito jeho hlavními uměleckými profesemi.

Orchestrálních úprav operní hudby vytvořil víc – např. suity z raných Dvořákových oper Tvrdé palice a Šelma sedlák nebo z Kovařovicových Psohlavců. Přesná doba vzniku těchto úprav není známá a ani Holzknechtova monografie o Išovi Krejčím v soupisu jeho díla tyto úpravy neuvádí. S velkou pravděpodobností vznikly jako doprovodný produkt jeho dirigentské činnosti. 

Tato symfonická fantasie je utvářena na principu pasticcia, v tomto případě dramaturgicky velmi citlivě skloubeného sledu charakteristických scén z opery. Stavba věty je přitom celistvá, vskutku symfonická ve smyslu myšlenkové provázanosti jednotlivých úseků formy. Švy jsou prakticky nezřetelné, hudební proud se rozvíjí plynule v několika gradačních vlnách. Krejčí vybírá charakteristické motivy a celé rozsáhlejší úseky z opery napříč všemi třemi dějstvími, rozhodující je hudební spřízněnost a schopnost plynule navazovat, rozvíjet a gradovat plochu. 

Krejčí respektuje originální instrumentaci Janáčkovu, v úsecích v originální verzi zpívaných velmi citlivě volí instrumentální „náhradu“ zpěvních hlasů. Skladbu zahajuje poněkud zlověstně tajemný úvod 2. dějství, zatímco závěr jednoznačně patří finální scéně opery. V samotném závěru Krejčí respektuje i známý a zdařilý Janáčkův imitační protihlas, který dodává tomuto úseku zvukovou celistvost a žádoucí monumentální vrchol. Na zhuštěné ploše patnácti minut je tak posluchačům představena kvintesence hudebního obsahu tohoto mistrovského Janáčkova díla. 

Samostatné party pouze k pronájmu na nakladatelstvi@rozhlas.cz 

Další skladby Išy Krejčího vydané hudebním Vydavatelstvím a nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Louisina polka, Ze studentského života, Jiřinková polka - Bedřich Smetana
Quartett in D
Romance štědrovečerní, op. 155 - Josef Bohuslav Foerster
Symfonie č. 3
Trio Divertimento
Tři Scherzina 

Další skladby Leoše Janáčka vydané hudebním Vydavatelstvím a nakladatelstvím Českého rozhlasu:
Varhanní skladby - Leoš Janáček / ed. Jan Hora 

obsazenífl picc, 2fl, 2ob, 2cl, 2fg, 4cor, 2trb, 3tbn, tb, timp, camp, ptti, trgl, arp, archi
materiálpartitura
nakl.č.R 324
cena320,- Kč

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas