Jak hledat na webu a v audioarchivu

Roletka s pořady - Foto: Martin Prokeš

Roletka s pořadyFoto: Martin Prokeš

Jak najít oblíbený pořad, článek, zprávu, hru, nový díl četby, poslední epizodu pořadu nebo audio seriál? Obsah najdete buď v audioarchivu nebo pomocí webového vyhledávače. Vyhledávat můžete podle mnoha kritérií, která se dají vzájemně kombinovat.

Můžete najít zprávy z portálu iRozhlas.cz i články publikované na stránkách Rozhlas.cz. Zároveň si můžete vyhledávat v publikovaných audio souborech, což jsou převážně sestříhané záznamy vybraných pořadů Českého rozhlasu. 

Jak hledat na webu Českého rozhlasu

Fulltextové vyhledávání funguje podobně jako v internetových prohlížečích, napište výraz, který vás zajímá. To je ideální způsob, pokud hledáte například článek nebo nějaké téma. Když vás zajímají audia a seriály, doporučujeme hledání přes audioarchiv. Můžete vybírat audiální obsah podle stanice, názvu pořadu nebo data. 

Tipy pro vyhledávání v audioarchivu i na webu 

Nástroj hledání na adrese hledani.rozhlas.cz lze aplikovat na všechny zdroje (audioarchiv, iROZHLAS.cz, Rozhlas.cz) současně, není nutné zadávat oblast hledání zvlášť. Pokud zadáte řetězec slov, v hledání je nastaven operátor AND. Synonyma se nepoužívají. Systém ale najde i příbuzné tvary zadaného slova.

 
Uvozovky
Vyhledávač najde konkrétní frázi vloženou do uvozovek. A zohlední i pořadí slov, která jsou v uvozovkách napsaná.

 
AND
Nástroj pro hledání má automaticky nastavenou funkci AND, vyhledaný záznam zohlední všechna slova uvedená v řetězci.

 
NOT
K funkci NOT využijte znaménko minus před slovem, které konkrétní výrazy vyloučí. Když například napíšete “praní -peněz”, vyhledávač najde dokumenty o praní, ve kterých se nevyskytuje slovo “peněz”.

 
OR
Operátor OR není nástrojem podporovaný. 

Jak hledat v audioarchivu Českého rozhlasu

Fulltextové hledání
Napište výraz, který vás zajímá. Podrobnosti k vyhledávání najdete výše. 

Vyberte stanici
Kliknutím do políčka se rozbalí nabídka se všemi stanicemi Českého rozhlasu. Můžete si vybrat jednu i více stanic. 

Základní vyhledávání v Audio archivu - Foto: Martin Prokeš

Vyberte pořad
Vybírat můžete z více než 400 aktivních pořadů a téměř 1000 všech, tedy i již nevysílaných pořadů Českého rozhlasu. Stačí kliknout na políčko Všechny pořady a napsat část názvu pořadu. Seznam pořadů se s každým dalším písmenem bude omezovat až si takto vyfiltrujete pořad, který hledáte. 

Tlačítko Hledat v archivu
Všechny zmíněné filtry je třeba aktivovat zeleným tlačítkem Hledat v archivu - viz obrázek výše. 

Levá část s upřesňujícími filtry

Když nenajdeme autora v seznamu, můžeme si jej vyhledat pomocí fulltextu a poté autora v seznamu zvolit - Foto: Martin Prokeš

Když nenajdeme autora v seznamu, můžeme si jej vyhledat pomocí fulltextu a poté autora v seznamu zvolitFoto: Martin Prokeš

Časové omezení
Lze omezit hledání v určitém čase od přítomnosti, ale také lze pomocí kalendáře zvolit přesný interval, kdy byl určitý pořad vysílán. 

Projekty
Český rozhlas má a v minulosti měl různé pořady, které měly nadstaniční záběr, takže se vedly jako samostatné projekty.  

Ukázat
Můžete si omezit na pouze vysílané pořady (tedy bez již nevysílaných) a pouze archivní nevysílané pořady (tedy bez aktuálních). 

Výběr autorů
Jsou zde zobrazeni pouze nejčastější autoři. Pokud chcete zobrazit pořady autora, který není v seznamu, napište jej do fulltextového vyhledávání a poté klikněte na autora v seznamu. 

Použití více filtrů
Všechny filtry se dají kombinovat a čím více filtrů použijete, tím užší vyhledávací prostor budete mít. 

Autor:  Martin Prokeš

Nové články v rubrice

  • 28. prosince  2011       rubrika: Audio archiv iRadia

    Ikony v iRadiu a jejich spouštění

    Při listování naším archivem najdete u každého našeho několik ikonek a u nich jednoslovný popis akce. Projdeme si tedy nyní jednotlivé ikony a popíšeme si, co která dělá a co nám může v počítači spustit.

     

Kontakt

Nenašli jste zde odpověď? Napište nám.

Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas