Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Česká primatoložka Mgr. Klára J. Petrželková, Ph.D., pro projekt Odhalení vypracovala stručnou studii o gorilách - jejich morfologii, sociálním chování, výskytu ve volné přírodě, rozmnožování, komunikaci, rodičovské péči a ohrožení. Ze studie se mj. dozvíte, že ve volné přírodě možná existuje pět poddruhů goril a že bez důsledné ochrany bude možná stačit jedna generace a ve volné přírodě vyhynou.

Plné znění

O gorilí mluvě

Tajnosti s babičkou - Autor:Khalil Baalbaki

Při zamýšlení se nad gorilími komunikačními schopnostmi jsme většinou zmínili jen gesta, která bývají jednoznačná a nám lidem dobře srozumitelná. Možná i proto, že pokud se podařilo nějaké bližší dorozumívání s gorilami, bylo uskutečněno za pomoci znakové řeči.

Plné znění

 

V Bwindi mohou turisté pozorovat novou gorilí rodinu

Pohled na horské hřbety, Bwindi - Autor: www.wikipedia.org

V ugandském národním parku Bwindi Impenetrable Forest žije další rodina horských goril, která je připravena na interakci s turisty. Třináctičlenná skupina byla postupně habituována na lidskou přítomnost.

Plné znění

 

Nový projekt ve Rwandě pomáhá vytvářet z pytláků průvodce gorilí safari

Edwin Sabuhoro - Autor:IUCN, www.iucn.org

Ochránci přírody z Durrellova institutu ochrany přírody a ekologie (DICE), který působí v rámci Kentské univerzity, oslavují hned dvojí úspěch. Tou bezesporu nejdůležitější skutečností jsou pozitivní výsledky ochranářského programu ve Rwandě, který pomáhá konvertovat pytláky na ekoturistické průvodce. A co více, autor tohoto projektu, absolvent univerzity Edwin Sabuhoro, dostal za mimořádný nápad a jeho zdařilou realizaci mezinárodní ocenění.

Plné znění

 

Mravenci jako součást gorilího jídelníčku

Samec horské gorily při obědě - Autor:zdroj: Flickr.com

Je známo, že hlavní část potravy goril, zvlášť těch horských, tvoří větve, listy a stonky. Zkrátka to, co se dlouho tráví a dlouho vstřebává. Co však mravenci?

Plné znění

 

Časovaná bomba zvaná bushmeat trade

Bushmeat trade - Autor:zdroj: Flickr.com

Bushmeat je pojem běžně používaný pro maso volně žijících suchozemských zvířat zabitých pro obživu nebo komerční účely v oblastech vlhkých tropů Ameriky, Asie a Afriky.

Plné znění

 

Jedovaté mléko z Číny - další oběti

Kontaminované sušené mléko může ovlivnit zdraví i uměle odchovaných goril - Autor: ZOO Lešná

V posledních dnech prolétla médii zpráva o sušeném mléce z Číny, které obsahuje člověku nebezpečné jedy a jehož konzumace může zapříčinit smrt. Evropská unie vyhlásila zákaz dovozu tohoto mléka do všech sedmadvaceti členských zemí. A proč tuto událost přibližujeme právě na stránkách Odhalení? Podle nejnovějších informací jsou totiž známi další nakažení. Mezi nimi jsou podle agentury Reuters i dvě čínské gorily.

Plné znění

 

Příběh Sněhové vločky

Malá Sněhová vločka - Autor:Zoo Barcelona

Zoolog Martin Smrček více než před rokem zmínil ve svém článku Jakou barvu má gorila? existenci bílého gorilího samce, známého pod jménem Sněhová vločka. Protože se tato bílá gorila stala celosvětovou legendou, na její počest probíhá mnoho výzkumných a ochranářských aktivit a její webové stránky jsou dosud hojně navštěvovány, dovolte mi její příběh podrobněji připomenout.

Plné znění

 

Novinky z pralesa Mount Tshiaberimu

Horská gorila při hygieně - Autor:flickr.com 

Před časem jsme na našem webu informovali o záhadných úmrtích vzácných horských goril v pohoří Mount Tshiaberimu v Demokratické republice Kongo. Strážci parku se velmi obávali infekčního původu nemoci, a proto raději poslali vzorky k posouzení do laboratoře ve Spojených státech amerických. Vyšlo najevo, že za smrt obou zvířat může bakterie Shigella.

Plné znění

 

Gorila Jenny ze zoo v Dallasu zemřela

Gorila Jenny - Autor:Cathy Burkey Dallas Zoological Society

Jenny byla nejstarší gorilou žijící v zajetí. V zoologické zahradě v americkém Dallasu oslavila ještě v květnu ve zdraví své unikátní 55. narozeniny a pochutnávala si na ovocném dortu.

Plné znění

 
Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas