Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Zachráněná Moja

Martin Smrček  30.08.2006 12:00
Rekonstrukce situace, kdy se Moja topila - Autor:David Němec
Rekonstrukce situace, kdy se Moja topila
Autor:   David Němec  

"Do zoo jsem včera přišel o hodinu dřív než obvykle, už v sedm. Bylo mi divné, že gorily jsou venku, i když prší a je taková zima. A tak jsem se - ještě v civilním oblečení - vyšel podívat, co dělají. Všechny samice seděly klidně před položeným kmenem poblíž vody, Richard byl hned za ním, a koukali se na mě. Vtom jsme ji uviděl. Moju - byla asi metr od břehu v nánosu řas, plovoucích na hladině vodní nádrže." 

"Koukaly jí jen záda, hlava byla pod hladinou. Neváhal jsem ani vteřinu, vylezl na betonové zábradlí a skočil do vody. Hlavou mi proběhlo, jak se před časem utopil velký gorilí samec kdesi v americké zoo, a také naše pokusy s figurínou v pavilonu. I když jsem měl trochu strach, nebyl čas na přemýšlení.

Hned za zábradlím je hloubka dobrých dva a půl metru, tak jsem chvilku plaval a pak se pokoušel jít po síti, která je na dně nádrže právě jako ochrana proti utopení goril. Síť je ale pokrytá řasami a strašně klouže, trvalo mi celou věčnost, než jsem se dostal těch pár metrů k Moje. Zvedl jsem ji z vody. Měla vytřeštěné, i když trochu nepřítomné oči, ale hýbala se. To už kolegyně běhala po břehu a hledala pomoc.

Co dělat? Vrátit jsem se nemohl, protože z hloubky a navíc přes elektrický ohradník bych se z vody nevydrápal ani bez Moji, natož s dvanáctikilovým mládětem. Vylezl jsme tedy pomalu na břeh k sedícím samicím. Nebyly ode mne dál než metr, dva. Položil jsem Moju na zem a párkrát ji plácnul. Vyplivla vodu, začala se hýbat a najednou, jak mě zblízka uviděla, vystrašeně zakřičela. V tu chvíli jsme se fakt bál, jestli ji nepůjdou samice nebo Richard bránit. Ale gorily dál seděly, byly stejně vyděšené a zmatené jako já. Dokonce ani zlostně nemručely. První setkání z očí do očí jsme si všichni představovali jinak.

Natáhl jsem ruce s křičící Mojou ke Kambě, která ji ode mne klidně vzala a položila si ji na záda a sledovala, co budu dál dělat. Neměl jsem představu, jak se dostanu z výběhu plného goril, když v tom se začaly otevírat padací dveře do ložnic. Kolegyně je duchapřítomně zdvihla v naději, že se tam gorily vydají na snídani, jak jsou zvyklé.

A skutečně: zmáčený, pokrytý řasami, s drkotajícími zuby jsem sledoval, jak se lidoopi pomalu zvedají a majestátně, bez sebemenšího náznaku nenávisti, odebírají do krytého prostoru. Konečně se za posledním obyvatelem pavilonu zavřely dveře a já mohl opustit výběh dveřmi v zadní části. Nakoukl jsme ještě do ložnice. Moja seděla na Kambě a tvářila se, jako by se nic nestalo. Ostatní gorily se pustily do snídaně."

Tak takhle vypráví Marek Ždánský strhující příběh, který se odehrál ráno 29. srpna 2006 a mohl skončit strašnou tragédií. Kolik štěstí a náhod bylo potřeba k tomu, aby měl náš příběh šťastný konec, abychom se dál mohli radovat z krásné malé Moji: Předčasný Markův příjezd do zoo, intuice, vedoucí ho k obhlédnutí venkovního výběhu hned po příjezdu, jeho nezměrná láska ke svým čtyřnohými svěřencům a také odvaha. Schopnost zariskovat pro záchranu gorilího mláděte, současně znalost chování goril a nezměrná důvěra v jejich inteligenci a dobrotu. To vše a spousta dalších drobností zachránilo malé Moje život.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Komentáře

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas