Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

O dramatizovaných gorilích pohádkách s jejich autory

Radek Šofr  21.02.2008 09:47
Titulní strana
Titulní strana  

Jak už jsme vás informovali, v pátek (v kalendáři je ten den označený magickým datem 22. 2.) vychází dlouho a pečlivě připravované zvukové album gorilích pohádek a písniček v osobité interpretaci Lucie Bílé. Na začátku celého nápadu s cédéčkem stála vydaná kniha pohádek s názvem Moja a páv. Jejími autory byli Miroslav Bobek a Tereza Šefrnová. Pojďme si teď zavzpomínat a vyzpovídat oba autory, jak se gorilí pohádky vlastně zrodily. 

- Jak pohádky vznikly?
Miroslav Bobek: Nejprve se objevily jako televizní minutovky v rámci magazínů Odhalení. S tím nápadem přišel režisér Petr Kotek, ale skvěle ho začala realizovat Tereza.
Tereza Šefrnová: Ve skutečnosti to byly vlastně krátké parodie na pohádky. Jenže postupem času se do nich začal čím dál více dostávat příběh a od parodií jsme přirozeně směřovali už k vážně myšleným pohádkám pro děti. Zkusili jsme to a ono to začalo fungovat.
Miroslav Bobek: Pak následovalo několikaměsíční období, kdy jsme museli jeden na druhého tlačit, aby nezůstalo jen u plánů, ale knížka skutečně vznikla.

- Píšete jako spoluautoři opravdu společně, anebo každý sám?
Miroslav Bobek: Každý sám. Ale je třeba si uvědomit, že jsme spolu připravovali scénáře magazínů Odhalení a při tom jsme se o psaných pohádkách hodně bavili. Charaktery postav jsme formovali společně a držíme se jich. Je ale pravda, že s postupujícím časem se pořád víc rozcházíme.
Tereza Šefrnová: Je dost těžké skloubit naše rozdílné pohledy. Já se vydávám spíše pohádkovou cestou, na rozdíl od Mirka, který razí mnohem realističtější pojetí.

- Kdy své pohádky píšete?
Tereza Šefrnová: Pohádky píšu příležitostně, tak jako všechno. Ono se ne vždy člověku chce - a pak to psaní k ničemu nevede. Je lepší nelámat to přes koleno a věnovat se chvíli něčemu jinému. Pohádky pak přicházejí samy.
Miroslav Bobek: Nejsem schopen pohádky psát a při tom chodit do práce. Takže píšu většinou o prázdninách, když jdou děti po obědě spát. Během té hodiny, hodiny a půl si každý den někde pod stromem napíšu jednu pohádku. To sepisování je fajn, ale mnohem horší pak je ty texty přeťukávat do počítače.

- Mirku, vy jste kromě pohádek napsal také knížku gorilích říkanek. A některé z nich pak Lucie Bílá nazpívala na CD Moja a páv.
Miroslav Bobek: Ono to vlastně bylo opačně. Když se chystalo natáčení gorilích pohádek s Lucií Bílou, přišel režisér Honza Jiráň s tím, že by bylo fajn mít tam i nějaké písničky. Ale kde je narychlo vzít? Trochu nesměle jsem mu tedy dal svoje texty. A protože se Honzovi i Lucce líbily, rozhodl jsem se je také vydat.

- Proč jste vlastně začal psát říkanky?
Miroslav Bobek: Protože to bavilo naše děti. Mne samozřejmě také a navíc to byla skvělá relaxace.

- Gorilí pohádky vydáte i v angličtině a francouzštině pro kamerunské děti. Proč?
Miroslav Bobek: V Kamerunu jsou gorily dodnes běžně loveny na maso. A právě tam jsem zažil zvláštní věc. Prohlížel jsem si v hotelu v Limbe na notebooku fotografie goril, když jsem si najednou uvědomil, že za mnou někdo stojí. Otočil jsem se a uviděl místní ženu ve středních letech. Omluvně se usmála a řekla: "Nezlobte se. Ale ony jsou opravdu jako lidé. To jsem vůbec netušila." Právě na základě tohoto setkání jsme později začali s šéfem Limbe Wildlife Centre Felixem Lankesterem rozvíjet myšlenku, že by bylo zajímavé distribuovat do kamerunských škol knížku o gorilách a o přírodě, aby děti viděly, že gorily jsou "jen trochu jiní lidé" a uvědomily si cenu deštných pralesů.

Závěrem je nutné dodat, že nákupem nového cédéčka Moja a páv přispějete na záchranu volně žijících goril nížinných částkou ve výši 20,- Kč. Takže se dobře bavte a zároveň pomáhejte.


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Komentáře

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas