Odhalení

AKTUALIZACE TOHOTO WEBU JE UKONČENÁ.
Tuto stránku jsme přesunuli do Archivu webů ČRo.
Uvedené informace proto nemusejí být aktuální a některé soubory mohou být nedostupné.

Rezervace Dja a její bohatství

Jana Jirátová  28.04.2009
Výprava do pralesa - rezervace Dja - Autor:Miroslav Bobek
Výprava do pralesa - rezervace Dja
Autor:   Miroslav Bobek , Khalil Baalbaki  

Rezervace Dja na jihovýchodě Kamerunu patří mezi největší, nejlépe chráněné a nejzachovalejší deštné lesy v Africe. Přesto i zde žijí skupiny goril nížinných, které jsou dennodenně vystavovány nebezpečí v podobě pytláků a těžařských společností. Nadějí pro tamní ochranu je výzkum v srdci pralesa. 

Rezervace dostala jméno podle řeky Dja, která rezervaci v podstatě obtéká a vytváří přirozenou hranici celého chráněného území (s výjimkou jihozápadu). Přestože probíhá na okraji rezervace těžba (a ilegálně občas i v rezervaci), Dja má stále ještě 90 % neporušeného území. A tím je unikátní.

Povrch rezervace je bez větších terénních převýšení. Jde o poměrně plochý terén, kde se jen místy objeví malé zaoblené kopečky. V okolí říčního koryta se vytvořilo přirozené údolí.

Rovníkové klima s dvěma hlavními sezonami dešťů (v květnu a září) a s teplotami kolem 23 stupňů téměř po celý rok vytváří ideální prostředí pro tropickou flóru i faunu. Přestože bylo toto území ještě donedávna velmi málo sledováno, vědělo se, že zdejší lesy ukrývají velká přírodní bohatství. Nejčastěji jsou tu k vidění pralesní antilopy, ale hluboko v lesích žijí i pralesní sloni. Najdete zde velkou škálu primátů - kromě šimpanzů, drillů, pralesních kočkodanů a opic rodu mangabej, i gorily nížinné. Bez soustavného pozorování je poměrně složité odhadnout jejich počty, ale udává se, že na území 40 km2 žijí 3 až 4 skupiny goril. Každá z nich čítá 10 až 20 jedinců.

Výzkumný kemp Mala Belgique - Autor:Khalil Baalbaki
Výzkumný kemp Mala Belgique
Autor:   Khalil Baalbaki  

A právě za účelem jejich studia a ochrany vznikl na severu Dja v roce 2002 výzkumný kemp Mala Belgique. Pět hodin chůze přes bažiny a skrze zarostlé křoviny, podlézání a přecházení kmenů stromů - takovou cestu musí absolvovat každý, kdo se chce do kempu dostat a sledovat živočichy v jejich přirozených podmínkách.

Výzkum v srdci pralesa pomáhá nejen ochraně zvířat, ale dává šanci na nový život i domorodým pygmejům, kteří jsou díky svým schopnostem často najímáni jako průvodci či stopaři. K jejich tradičnímu způsobu života neodmyslitelně patřil lov, který je ale dnes omezen jen na vybrané lokality v pralese a konkrétní zvířecí druhy. Propojení pygmejů s výzkumem a s ochranáři skýtá mnohé výhody - vědcům pomůže tato spolupráce lépe se orientovat v pralese, pygmejům k rozšíření vzdělání. V neposlední řadě se z pygmejů rekrutují noví strážci rezervace, kteří hájí své území před "nájezdy těžařů a pytláků".

My jsme se do rezervace Dja vypravili už před několika lety a ostatně i současná expedice Odhalení do Afriky navštívila pygmejské vesnice na jihu rezervace Dja. Pokud se chcete s námi vydat po stopách goril nížinných v Dja a dozvědět se něco málo o způsobu jejich života, poslechněte si následující reportáž.

 
Monitor ČRo Leonardo - Pátrání po gorilách v pralese, životní styl goril ve volné přírodě
DOWNLOAD (STÁHNOUT) |  STREAM  


 

Nacházíte se

v tematickém okruhu: Témata
na webu: Odhalení
v rubrice: Odhalení o gorilách

DÁLE V RUBRICE


Archiv

Sbírkové konto Odhalení končí

Český rozhlas ukončuje k 28. únoru 2011 možnost zasílat finanční příspěvek na sbírkové konto Odhalení. Všechny doposud vybrané prostředky byly použity na podporu ochranářských aktivit ve střední Africe ve prospěch ohrožených goril nížinných.

Děkujeme Vám za dlouhodobou podporu, kterou jste věnovali projektu Odhalení i jeho ochranářským snahám.

Pokud Vám osud goril nížinných v jejich domovině není lhostejný a chcete nadále přispívat na jejich ochranu, můžete přispívat v rámci projektu Pomáháme gorilám, který organizuje pražská zoologická zahrada.

Více informací naleznete na webových stránkách Zoo Praha.

ZOO Praha  
Radioservis a.s.  

NASTAVIT JAKO HOMEPAGE  |  RSS  |  MAPA SERVERU  |  KARIÉRA  |  KONTAKT  |  ENGLISH  (c) 2000 - 2019 Český rozhlas